Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Komisia chce znížiť emisie skleníkových plynov o 40 %

Emisie
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Návrh Európskej komisie ďalej predpokladá, že do roku 2030 by malo 27 % energie vyrobenej v EÚ pochádzať z obnoviteľných zdrojov.

Členské štáty Európskej únie by mali do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov o 40 % v porovnaní s rokom 1990 a do toho istého dátumu má 27 % energie vyrobenej v EÚ pochádzať z obnoviteľných zdrojov. Vyplýva to z rámcového návrhu energetickej a klimatickej politky, ktorý zverejnila Európska komisia v stredu. Plán nahrádza súčasné ciele EÚ znížiť emisie skleníkových plynov o 20 % a dosiahnuť 20-percentný podiel energie z obnoviteľných zdrojov do roku 2020.

Rámcové ciele v boji proti klimatickým zmenám a podpore obnoviteľných energií do roku 2030 musí schváliť všetkých 28 členských štátov únie. Časť štátov na čele s Veľkou Britániou vyzýva na vyššiu flexibilitu, ktorá by mala zohľadniť rastúcu globálnu konkurenciu. Ceny plynu v USA sú v porovnaní s Európou na zhruba tretinovej úrovni a zástupcovia priemyslu odmietajú ďalšie opatrenia, ktoré by mohli ohroziť ich konkurencieschopnosť, uviedla agentúra AFP. Dôraz na obnoviteľné zdroje kladie napríklad Nemecko, ktoré rozhodlo o postupnom zatvorení svojich jadrových elektrární.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 22. januára 2014 14:57

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...