KOMENTÁR: Pánovi premiérovi nie je čo závidieť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustračné foto
Ilustračné foto Stuart Miles/FreeDigitalPhotos.net

Zámer premiéra Roberta Fica priniesť slovenským spotrebiteľom lacnejší zemný plyn tým, že úplne ovládne materskú spoločnosť Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) a tak ovládne jeho cenotvorbu, zrejme stroskotal. Zhruba pol roka analyzovalo ministerstvo hospodárstva spolu s poradcami výhodnosť či nevýhodnosť kúpy 49-percentného podielu SPP od českej spoločnosti Energetický a průmyslový holding (EPH). Oficiálne stanovisko ministerstva by sa mal vládny kabinet dozvedieť onedlho, na poslednom rokovaní vlády pred letnými dovolenkami.

Podľa všetkého sa dá očakávať, že „veľké“ plány Roberta Fica v oblasti ovládnutia cenotvorby sú fuč. Nenaznačuje to len stále sa predlžujúci termín rozhodnutia o kúpení či nekúpení minoritného podielu SPP (najprv malo padnúť rozhodnutie koncom marca a potom stále koncom nasledujúceho mesiaca), ale aj samotný postoj českého energetického holdingu. Ten by sa totiž pri rokovaniach o vstupe do plynární cenných akcií dominantného hráča na slovenskom trhu so zemným plynom len tak ľahko nevzdal, a nedal by možnosť štátu ich kúpiť. A to aj napriek tomu, že sa nevypláca podceňovať vyjednávaciu silu jednofarebnej vlády respektíve ministerstva hospodárstva ovládaného stranou Smer-SD.

To čo neradno závidieť premiérovi je situácia, ktorá nastane potom, ako vládny kabinet oficiálne oznámi, že sa vzdáva pokusu kúpiť akcie SPP od českých podnikateľov Daniela Křetinského a Petra Kellnera, ako aj od slovenskej finančnej skupiny J&T, ktorí vlastnia EPH. Ministerský predseda respektíve samotný minister hospodárstva po rokovaní kabinetu s najväčšou pravdepodobnosťou oznámia občanom, že všetky odborné analýzy ukázali nevýhodnosť kúpy minoritného podielu SPP za necelých 60 mil. eur.

Bude zaujímavé sledovať, ako vysvetlí premiér, a to najmä svojim voličom, že sa mu nepodarilo ovládnuť cenotvorbu v SPP, čo podľa jeho doterajších vyjadrení môže do budúcna pre nich vyvolať hrozbu zvyšovania cien plynu. Je však jasné, že cenové návrhy SPP musí ešte odsúhlasiť valné zhromaždenie podniku, kde má hlasovaciu väčšiu štát, a nakoniec aj „úplne“ nezávislý regulačný úrad na čele s predsedom nominovaným jednofarebnou vládou Smeru.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EPH Energetický a průmyslový holdingMH Ministerstvo hospodárstva SRSPP Slovenský plynárenský priemyselVláda SR