Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico Holjenčík ÚRSO
Predseda vlády Robert Fico (vľavo) a predseda ÚRSO Jozef Holjenčík. SITA
29. júna 2016 12:53 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

V koalícii sa ozývajú hlasy za odvolanie šéfa ÚRSO

Vo vládnej koalícii sa zrejme schyľuje k ďalšiemu problému. Vládny poslanec za stranu Most-Híd Gabriel Csicsai volá po odvolaní predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozefa Holjenčíka. Dôvodom má byť verdikt Ústavného súdu vo veci poplatku za prístup do prepravnej a distribučnej elektrickej siete, takzvaný G-komponent. Ústavný súd totiž označil tento poplatok v istých momentoch za protiústavný. „Som nesmierne rád, že aj Ústavný súd SR posúdil zavedený G-komponent za protizákonný, čím vyhovel nášmu podaniu ešte z marca 2014,“ uviedol Csicsai.

Výmena stráži?

Predseda parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie je presvedčený, že aj bez začatia sankčných procesov by mal šéf ÚRSO prevziať zodpovednosť za chybné smerovanie a spôsobenú škodu. „Na ÚRSO by mala nastať výmena stráží napriek tomu, že funkčné obdobie súčasného predsedu úradu končí už v roku 2018 a na jeho odvolanie sú zákonom stanovené jasné podmienky,“ dodal Csicsai s tým, že pri voľbe nového predsedu je nevyhnutné klásť oveľa väčší dôraz na výber politicky a lobisticky skutočne nezávislého a odborného kandidáta, ktorý dokáže dostatočne reprezentovať a najmä manažovať úrad.

Nebudú to komentovať

Regulačný úrad vyjadrenia poslanca nechcel komentovať. „Ako nezávislý úrad zásadne nekomentujeme politické vyjadrenia. Počkáme si na oficiálne doručenie rozhodnutia Ústavného súdu,“ reagoval pre agentúru SITA hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Potrestať aj bývalých ministrov

Poslanec žiada aj vyvodenie zodpovednosti voči konkrétnym ministrom vtedajšej vlády. „Rozhodnutia vedenia ÚRSO zanechávajú vážne pochybnosti o nezávislosti daného úradu. Rozhodnutie ÚRSO, bez ohľadu na jeho politický rozmer, sa javí ako nerozvážne a tvrdošijné konanie. A to o to viac, že úrad bol na protiústavnosť vyhlášky upozorňovaný nielen domácimi výrobcami elektriny, ale aj zástupcami Európskej komisie,“ konštatoval Csicsai.

Jozef Holjenčík sa dostal na regulačný úrad ešte počas prvej vlády Roberta Fica, a to v roku 2007, keď ho vtedajší prezident SR Ivan Gašparovič vymenoval za člena Rady pre reguláciu pôsobiacej na ÚRSO. Odvtedy Holjenčík zastával funkciu predsedu Regulačnej rady a bol taktiež povereným predsedom ÚRSO. Riadnym predsedom ÚRSO sa stal až v roku 2012, keď ho do tejto funkcie na obdobie šiestich rokov znova vymenoval na návrh vlády prezident SR. Zostal aj vo funkcii predsedu Regulačnej rady. Viackrát sa snažil o odvolanie Holjenčíka z funkcií počas vládnutia vlády Ivety Radičovej v rokoch 2010 až 2012 aj minister hospodárstva Juraj Miškov. Jeho pokusy však boli neúspešné.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies