Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico Peter Pellegrini Paška
Premiér Robert Fico (v strede) počas tlačovej konferencie po skončení pracovného snemu strany Smer-SD. SITA
28. júna 2014 14:48 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetikeSITA

Klesnú ceny elektriny? Fico na to vidí priestor.

Premiér Robert Fico na sneme svojej strany Smer-SD povedal, že okrem zníženia cien plynu pre domácnosti v budúcom a v ďalšom roku sa dá očakávať aj pokles cien elektriny. O koľko by to však mohlo byť nekonkretizoval.

Domácnosti by mohlo v budúcom roku potešiť nielen zníženie cien plynu, ale aj zníženie cien elektriny. Je viac menej isté, že ceny plynu pre domácnosti klesnú nielen v budúcom roku, ale aj v tom ďalšom. Sľúbil to premiér Robert Fico potom, čo štát ovládol dominantného dodávateľa plynu, Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Tento svoj sľub premiér zopakoval aj ako predseda vládnej strany Smer-SD na jej sobotňajšom sneme. Na ňom však Fico začal hovoriť aj o poklese cien elektriny pre domácnosti.

Nevie sa o koľko

Zatiaľ predseda najsilnejšej politickej strany neprezradil, o koľko by sa ceny plynu či elektriny pre domácnosti mohli znížiť. Pri plyne zopakoval len to, čo už verejnosti oznámil. „Pôjde o dvojciferné zníženie cien plynu, ale súhrnne. To znamená, že ak zrátame zníženie cien plynu v roku 2015 a 2016 súhrnne pôjde o dvojciferné číslo. Vidíme veľký priestor. Ale koľko to bude viac ako 10 % záleží ešte od okolností, ktoré sa budú vyskytovať,“ povedal na tlačovej besede po skončení snemu Fico. Pri cenách elektriny je zníženie cien ešte otáznejšie, keďže štát manažérsky neovláda dominantných ale ani žiadneho alternatívneho dodávateľa elektriny. „Vplyv na elektrinu bohužiaľ nemáme, pretože v prípade elektriny je inak sprivatizovaný podnik. Napriek tomu počúvam, že aj v prípade elektriny by mohol regulačný úrad prísť s nejakými návrhmi na zníženie ceny elektriny vzhľadom na vývoj na medzinárodných trhoch,“ konštatoval premiér.

Posledné zmeny

Ceny plynu a elektriny pre domácnosti sa menili ostatne začiatkom tohto roka. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR koncom minulého roka rozhodol, že maximálne ceny elektriny od nového roka poklesli v priemere o 7 % a ceny zemného plynu o 0,23 %. Vďaka spomínanému priemernému 7-percentnému poklesu cien elektriny tak v tomto roku ušetrí domácnosť od 11 do 200 eur za rok, podľa toho akú tarifu spotrebiteľ využíva. Najviac teda ušetria tí, ktorí elektrinou aj vykurujú. Aj pri plyne najviac v tomto roku ušetria tie domácnosti, ktoré ním aj kúria.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies