Kellnerova skupina PPF definitívne odchádza z EPH

20. júna 2014 7:41

Českú energetickú spoločnosť Energetický a průmyslový holding budú ovládať Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Minoritným akcionárom v EPH bude aj finančná skupina J&T.

PPF Group
Sídlo PPF Group ppf.cz

Skupina PPF, ktorú ovláda český podnikateľ Petr Kellner, definitívne odchádza z českej spoločnosti Energetický a průmyslový holding (EPH). PPF predáva svoj 40-percentný podiel priamo EPH. „Vlastné akcie, ktoré získa EPH budú následne zrušené. Tým dôjde ku zmenám vlastníckej štruktúry EPH. Daniel Křetínský a Patrik Tkáč budú kontrolovať každý po 37 % a budú spoločne ovládať skupinu EPH. Zvyšok akcií bude držať finančná skupina J&T,“ informoval hovorca EPH Daniel Častvaj. Nikto zo zainteresovaných nechcel konkretizovať hodnotu transakcie, ako ani jej ďalšie podrobnosti. Koncom minulého roka sa v médiách objavili informácie, že PPF chce predať svoj vtedajší 44,4-percentný podiel za 1,1 mld. eur.

Energetický a průmyslový holding vlastní 40 podnikov pôsobiacich v oblasti ťažby uhlia, výroby elektriny a tepla, distribúcie tepla a obchodu s elektrinou a plynom. Podniky holdingu zamestnávajú viac ako osemtisíc ľudí. Zdroje EPH disponujú celkovým inštalovaným výkonom 1 500 megawattov, pričom ročne vyrobia 6,5 terawatthodín elektriny. V roku 2012 dosiahol podnik konsolidované tržby na úrovni 35,7 mld. CZK a prevádzkový zisk v objeme 8 mld. CZK. Na Slovensku okrem iného vlastní podiely v podnikoch SPP Distribúcia, Eustream a Stredoslovenská energetika.

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?