KAŽIMÍR: Hodnota elektrární? Z môjho pohľadu sa blíži k nule

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peter Kažimír
Minister financií Peter Kažimír. SITA

Minister financií Peter Kažimír po stredajšom rokovaní vlády naznačil, že cena za posilnenie pozície štátu v Slovenských elektrárňach by vzhľadom na ich záväzky nemusela byť vôbec vysoká. Za podstatné však považuje dostať pod kontrolu dostavbu Mochoviec.

Posilnenie pozície štátu v Slovenských elektrárňach by mohlo byť z pohľadu potreby dodatočných zdrojov lacnejšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Naznačil to minister financií Peter Kažimír po stredajšom rokovaní vlády. Taliansky Enel pritom ponúka na predaj svoj 66-percentný podiel v elektrárňach a konkrétne ponuky očakáva už začiatkom mája.

Majú záväzky

„Názor na to, akú hodnotu by mal mať taký alebo onaký podiel, sú rôznorodé. V mojom hodnotení sa hodnota tejto firmy blíži k nule z pohľadu toho, aké má záväzky,“ povedal Kažimír novinárom. V súvislosti s prípadným posilnením pozície štátu v elektrárňach sa pritom spomína predovšetkým využitie výnosov z predaja štátneho podielu v Slovak Telekome, ktorý sa už na burzách rozbehol. Podľa ponukových cien by tento výnos mal dosiahnuť 750 miliónov eur až 1 miliardu eur. Rovnako v tejto súvislosti Kažimír naznačil, že prípadné navýšenie podielu štátu v elektrárňach by z tejto sumy zrejme veľa neukrojilo. „Sám predpokladám, že výnos z predaja telekomu bude oveľa väčší ako akékoľvek iné nároky. U mňa stále platí preferencia ako ministra financií, použitie výnosov z predaja Slovak Telekomu na zníženie dlhu, to potvrdzujem,“ hovorí.

Prioritou Mochovce

Podľa ministra financií je však v súčasnej situácii prioritou dostať pod kontrolu dostavbu atómovej elektrárne v Mochovciach. „My sme dali jasne najavo, že sa nám nepáči avizovaný odchod talianskeho Enelu z fabriky, ktorá má rozostavanú atómovú elektráreň na našom území,“ tvrdí. Štát podľa Kažimíra v tejto situácii, kedy je dostavba atómovej elektrárne v Mochovciach v záverečnej etape, nemôže akceptovať ani príchod akéhokoľvek nového akcionára. „Nie je pre nás prijateľné, aby nám sem vbehol akýkoľvek akcionár bez toho, aby sme sa my k tomu vedeli vyjadriť,“ hovorí. Zároveň však pripomenul, že štát predkupné právo na akcie Enelu v Slovenských elektrárňach nemá.

Aktívny vstup Slovenska do predaja Slovenských elektrární po stredajšom stretnutí so šéfom talianskeho Enelu Francescom Staracem potvrdil premiér Robert Fico.

Viac sa dozviete v našom článku: Potvrdené! Fico chce vrátiť elektrárne do rúk štátu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EnelSE Slovenské elektrárneVláda SR