Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

KAŽIMÍR: Hodnota elektrární? Z môjho pohľadu sa blíži k nule

Peter Kažimír
Minister financií Peter Kažimír. SITA

Minister financií Peter Kažimír po stredajšom rokovaní vlády naznačil, že cena za posilnenie pozície štátu v Slovenských elektrárňach by vzhľadom na ich záväzky nemusela byť vôbec vysoká. Za podstatné však považuje dostať pod kontrolu dostavbu Mochoviec.

Posilnenie pozície štátu v Slovenských elektrárňach by mohlo byť z pohľadu potreby dodatočných zdrojov lacnejšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Naznačil to minister financií Peter Kažimír po stredajšom rokovaní vlády. Taliansky Enel pritom ponúka na predaj svoj 66-percentný podiel v elektrárňach a konkrétne ponuky očakáva už začiatkom mája.

Majú záväzky

„Názor na to, akú hodnotu by mal mať taký alebo onaký podiel, sú rôznorodé. V mojom hodnotení sa hodnota tejto firmy blíži k nule z pohľadu toho, aké má záväzky,“ povedal Kažimír novinárom. V súvislosti s prípadným posilnením pozície štátu v elektrárňach sa pritom spomína predovšetkým využitie výnosov z predaja štátneho podielu v Slovak Telekome, ktorý sa už na burzách rozbehol. Podľa ponukových cien by tento výnos mal dosiahnuť 750 miliónov eur až 1 miliardu eur. Rovnako v tejto súvislosti Kažimír naznačil, že prípadné navýšenie podielu štátu v elektrárňach by z tejto sumy zrejme veľa neukrojilo. „Sám predpokladám, že výnos z predaja telekomu bude oveľa väčší ako akékoľvek iné nároky. U mňa stále platí preferencia ako ministra financií, použitie výnosov z predaja Slovak Telekomu na zníženie dlhu, to potvrdzujem,“ hovorí.

Prioritou Mochovce

Podľa ministra financií je však v súčasnej situácii prioritou dostať pod kontrolu dostavbu atómovej elektrárne v Mochovciach. „My sme dali jasne najavo, že sa nám nepáči avizovaný odchod talianskeho Enelu z fabriky, ktorá má rozostavanú atómovú elektráreň na našom území,“ tvrdí. Štát podľa Kažimíra v tejto situácii, kedy je dostavba atómovej elektrárne v Mochovciach v záverečnej etape, nemôže akceptovať ani príchod akéhokoľvek nového akcionára. „Nie je pre nás prijateľné, aby nám sem vbehol akýkoľvek akcionár bez toho, aby sme sa my k tomu vedeli vyjadriť,“ hovorí. Zároveň však pripomenul, že štát predkupné právo na akcie Enelu v Slovenských elektrárňach nemá.

Aktívny vstup Slovenska do predaja Slovenských elektrární po stredajšom stretnutí so šéfom talianskeho Enelu Francescom Staracem potvrdil premiér Robert Fico.

Viac sa dozviete v našom článku: Potvrdené! Fico chce vrátiť elektrárne do rúk štátu.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...