Kauzou SPP sa bude zaoberať generálna prokuratúra

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ilustračné foto
Podpredseda parlamentu Ján Figeľ SITA

Prevzatím materskej spoločnosti Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP) štátom sa bude zaoberať Generálna prokuratúra SR. Podnet na prokuratúru podal podpredseda parlamentu Ján Figeľ. „Rozhodol som sa podať podnet na generálnu prokuratúru, lebo mohlo dôjsť k spáchaniu obzvlášť závažných trestných činov. Ide o zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a o zločin zneužitia právomoci verejného činiteľa,“ uviedol pred novinármi Figeľ.

Podpredseda parlamentu požiadal generálnu prokuratúru, aby v celej veci posúdila najmä prevod tranzitného plynovodu do spoločnosti Eustream a jej prevzatie ručenia za bonitné akcie novovzniknutej firmy SPP Infrastructure na úrovni 500 mil. eur. „Generálnu prokuratúru som požiadal o prijatie účinných opatrení, ktoré by zabránili vzniku škody na strane Slovenskej republiky vo výške približne 40 mil. eur ročne,“ konštatoval Figeľ.

Ministerstvo hospodárstva SR považuje kroky podpredsedu parlamentu za divadlo, pretože transakcia o prevzatí matky SPP ešte vôbec nebola uzavretá. „Žiadne prevody akcií, či záväzkov medzi akcionármi neprebehli. Stále sa diskutuje o detailoch tejto náročnej transakcie na úrovni poradcov. Rozhodnutie, ktoré vláda prijala ohľadom získania stopercentnej kontroly v SPP bolo rozhodnutím, ktorým smerom sa má vyjednávací tím vlády a ministerstva uberať,“ reagoval pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič.

Vládny kabinet schválil prevzatie 49-percentného podielu SPP od českej spoločnosti Energetický a průmyslový holding (EPH) v septembri tohto roku. Štát by sa tak od začiatku budúceho roka mal stať jediným akcionárom v materskej spoločnosti SPP, čím ovládne cenotvorbu zemného plynu pre odberateľov. Jedinou cenou za prevzatie materskej spoločnosti SPP bolo aj prevzatie celého dlhu, ktorý podnik vygeneroval aj vďaka regulácii cien plynu v segmente domácnosti. Kroky vlády sa nepozdávali opozičným poslancom, ktorí sa pokúsili odvolať Roberta Fica z postu premiéra. To sa im však nepodarilo.

Česká spoločnosť EPH, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetinský a Petr Kellner a slovenská finančná skupina J&T, kúpila začiatkom tohto roka 49-percentný podiel SPP za 2,6 mld. eur. V dcérskych spoločnostiach SPP, a to v SPP-distribúcia a Eustream, zostávajú podiely nezmenené. EPH tak bude naďalej kontrolovať 49-percentný podiel v spomínaných dcérach. Štát v nich bude kontrolovať majoritný podiel, ale bez manažérskej kontroly.

Slovenský plynárenský priemysel je energetická spoločnosť. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. SPP poskytuje dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySPP Slovenský plynárenský priemysel