Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kartely sa nevyhýbajú ani energetike. PMÚ jeden vyšetruje.

Ilustračné foto
Ilustračné foto freedigitalphotos.net

Protimonopolný úrad SR má podozrenie, že traja podnikatelia koordinovali svoj postup pri predkladaní ponúk vo verejnej obchodnej súťaži v celkovej hodnote do 15 miliónov eur.

Protimonopolný úrad SR (PMÚ) začal z vlastného podnetu vyšetrovanie troch podnikateľov pôsobiacich v energetike. Tri podnikateľské subjekty totiž podľa úradu mohli na základe vzájomnej dohody ovplyvniť verejnú obchodnú súťaž. „Máme dôvodné podozrenie, že podnikatelia koordinovali svoj postup pri predkladaní ponúk vo verejnej obchodnej súťaži, ktorej predmetom bola dodávka linky na výrobu zariadení pre výrobu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov v celkovej hodnote do 15 miliónov eur,“ informovala Andrea Wilhelmová z odboru predsedu PMÚ. Úrad firmy ako aj tender, ktorý mali svojim správaním ovplyvniť, nekonkretizoval.

Ťažký kartel

Tender mal byť financovaný prostredníctvom eurofondov. Dotknuté spoločnosti mohli porušiť nielen zákon o ochrane hospodárskej súťaže, ale aj zmluvu o fungovaní Európskej únie, ktoré zakazujú dohody medzi konkurentmi, ktoré obmedzujú súťaž. „Získali sme podklady a informácie na základe ktorých sme dospeli k záveru, že mohlo dôjsť ku koordinácii podnikateľov pri podávaní súťažných ponúk v priebehu predmetnej verejnej obchodnej súťaže,“ konštatovala Wilhelmová. Ak trom podnikateľom dokážu vinu hrozí im pokuta až do výšky 10 percent z ich obratu za predchádzajúce uzavreté účtovné obdobie. „Účasť priamych konkurentov na horizontálnych dohodách sa považuje za ťažký kartel,“ uzavrela Wilhelmová.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 16. decembra 2014 14:34

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...