Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
29. apríla 2016 17:59 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Kartel OPEC v apríli zvýšil produkciu ropy

Dodávky zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu v apríli stúpli na 32,64 mil. barelov denne z marcovej úrovne 32,47 mil. barelov denne.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v apríli zvýšila produkciu, keďže zväčšenie ťažby v Iráne viac ako vykompenzovalo vplyv štrajku v Kuvajte a iné výpadky produkcie. Vyplýva to z prieskumu agentúry Reuters. Saudská Arábia, ktorá je hlavným exportérom ropy, však ťažbu nezvýšila napriek tomu, že naznačila možnosť zväčšenia svojej produkcie po tom, ako sa členovia OPEC-u a veľkí producenti mimo kartelu na schôdzke 17. apríla nedohodli na zmrazení produkcie.

Dodávky zo strany OPEC-u v apríli stúpli na 32,64 mil. barelov denne z marcovej úrovne 32,47 mil. barelov denne. Vyplynulo to z prieskumu založeného na údajoch o dodávkach a informáciách od zdrojov vo firmách, v karteli OPEC a v konzultačných spoločnostiach. Najviac v apríli vzrástla produkcia Iránu, a to na 3,4 mil. barelov denne. Dostala sa tak tesne k úrovni 3,5 mil. barelov denne, na ktorej bola pred sprísnením zahraničných sankcií v závere roka 2011. Produkcia Saudskej Arábie sa odhaduje na 10,15 mil. barelov denne, pričom v marci bola vo výške 10,18 mil. barelov denne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame