Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod Vojany Užhorod Fico
Politickí predstavitelia oficiálne spustili komerčnú prevádzku plynovodu Vojany-Užhorod. SITA
21. januára 2015 17:33 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Kapacita reverzného plynovodu s Ukrajinou sa znova zvýši

Od marca tohto roku bude možné reverzným plynovodom dodávať zo Slovenska na Ukrajinu 40 miliónov metrov kubických plynu denne. Pôvodne bolo plánovaných 27 miliónov metrov kubických.

Kapacita reverzného plynovodu, ktorý spája slovenské Vojany s ukrajinským Užhorodom, sa v krátkom čase znova zvýši. Po tom, ako sa koncom minulého roka zvýšila kapacita plynovodu z pôvodných 10 miliárd metrov kubických na 11,5 miliardy metrov kubických, najnovšie sa bude dať prepraviť zo Slovenska na Ukrajinu až 14,6 miliardy metrov kubických plynu ročne. Denná kapacita plynovodu sa tak zvýši zo súčasných 31,5 milióna metrov kubických na úroveň 40 miliónov metrov kubických.

Najlepší zvíťazia

Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, už začal s takzvanou procedúrou Open Season. Ide o procedúru, v rámci ktorej sa môžu dodávateľské spoločnosti uchádzať o navýšenú kapacitu. „Pre účasť v procedúre Open Season sa môžu záujemcovia o prepravnú kapacitu cez plynovod Vojany-Užhorod registrovať od 22. januára. Záväzné požiadavky na prepravnú kapacitu budú môcť následne predkladať do 17. februára,“ dodal hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan. Spomínaná navýšená kapacita reverzného plynovodu bude úspešným dodávateľom k dispozícii od marca tohto roka.

Od septembra

Slovensko-ukrajinský reverz bol do plnej prevádzky spustený 2. septembra minulého roka, po ukončení testovacích dodávok. Plyn cez plynovod Vojany-Užhorod budú Ukrajincom dodávať jednotlivé dodávateľské spoločnosti. Do roku 2019 si u slovenského prepravcu plynu, spoločnosti Eustream, rezervovali dodávatelia prepravné kapacity v maximálnom možnom objeme.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame