Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jaslovské Bohunice atómová elektráreň SE
Atómová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach. SE,a.s
4. septembra 2013 11:24 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Kabinet pomohol najväčším odberateľom elektriny

Vládny kabinet pomohol najväčším odberateľom elektriny. Ministri totiž na svojom stredajšom rokovaní schválili nové vládne nariadenie o výške odvodu z dodanej elektriny pre Národný jadrový fond, podľa ktorého budú platiť najväčší priemyselní odberatelia elektriny na vyraďovanie jadrových zariadení a na nakladanie s vyhoreným jadrovým palivom a rádioaktívnymi odpadmi maximálne dva milióny eur ročne. „Bude to mať pozitívny dopad na podnikateľské prostredie tým, že náklady na obstaranie jednej megawatthodiny elektriny pre odberateľov náročných na spotrebu budú nižšie o výšku odvodu, ktorú možno započítať do ceny dodanej elektriny pre koncových odberateľov,“ uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR (MH).

Lacnejšou elektrinou sa tak podľa ministerstva zvýši konkurencieschopnosť niektorých podnikov na Slovensku. Rezort je presvedčený, že maximálna výška odvodu je nastavená tak, „aby zabezpečila dostatočnú mieru tvorby finančných prostriedkov určených na krytie záverečnej časti jadrovej energetiky a historického deficitu“.

Výhrady k vládnemu nariadeniu v rámci pripomienkového konania malo Ministerstvo financií SR (MF). To upozorňovalo, že maximálna výška odvodu do Národného jadrového fondu môže byť zo strany Európskej komisie považovaná za neprimeranú štátnu pomoc. „Ustanovenie maximálnej ročnej výšky odvodu by mohlo obsahovať prvok štátnej pomoci vzhľadom na to, že môže predstavovať poskytnutie ekonomickej výhody pre vybraných koncových odberateľov elektriny,“ uviedol rezort financií. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič, po rokovaniach v Bruseli by malo vyplynúť, že zavedenie maximálnej výšky odvodu na takzvaný zadný palivový cyklus nemá charakter neprimeranej štátnej pomoci. „V spolupráci s ministerstvom financií chceme prijaté nariadenie vlády notifikovať v Európskej komisii,“ dodal Jurikovič.

Na likvidáciu jadra má Slovensku k dispozícii viac ako 967 mil. eur. Toľko prostriedkov totiž evidoval na svojom účte Národný jadrový fond ku koncu vlaňajška. Na zadný palivový cyklus sa skladajú prevádzkovatelia jadrových zariadení, ako aj spotrebitelia elektrickej energie. V minulom roku dostal NJF od prevádzkovateľov jadrových zariadení viac ako 68 mil. eur a od spotrebiteľov takmer 71 mil. eur. Spotrebitelia platia v súčasnosti v cenách elektriny zhruba 3,15 eura za každú odobratú megawatthodinu. Prevádzkovatelia platia do NJF ročný fixný poplatok vo výške 13,4 tisíc eur za každý megawatt inštalovaného výkonu, pričom táto suma je každoročne valorizovaná o infláciu. Prevádzkovatelia jadrových zariadení platia aj variabilný príspevok, ktorý je stanovený vo výške 5,95 % z predajnej ceny elektriny vyrobenej v jadrovom zariadení za uplynulý rok.

Prostriedky na likvidáciu jadra od začiatku tohto roka spravuje ministerstvo hospodárstva. Rezort ich následne mesačne prevádza na účet NJF. Účelom jadrového fondu je sústreďovať finančné prostriedky vyzbierané od prevádzkovateľov jadrových zariadení, ako aj od samotných spotrebiteľov elektrickej energie. Národný jadrový fond tieto prostriedky poskytuje na riešenie tzv. historického dlhu, ktorý vznikol pri tvorbe zdrojov určených na krytie nákladov záverečnej časti jadrovej energetiky z dôvodu neakumulovania finančných zdrojov na záverečnú časť jadrovej energetiky.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame