Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Predseda ÚRSO Jozef Holjenčík
Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR Jozef Holjenčík SITA
30. novembra 2015 10:40 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Je rozhodnuté. Za elektrinu a plyn zaplatíme menej.

Maximálne ceny za dodávku elektriny klesnú od začiatku budúceho roka pre slovenské domácnosti v priemere o jedno percento. Za plyn zaplatia domácnosti v novom roku oproti súčasným cenám v priemere o 3,6 % menej.

Domácnosti a malé podniky čaká začiatkom budúceho roka pokles cien elektriny, ako aj zemného plynu. Ako na pondelňajšej tlačovej besede informoval šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) Jozef Holjenčík, maximálne ceny za dodávku elektriny klesnú od začiatku budúceho roka pre slovenské domácnosti v priemere o jedno percento. Za plyn zaplatia domácnosti v novom roku oproti súčasným cenám v priemere o 3,6 % menej. Malým podnikom, ktorým ešte stále určuje ceny regulátor, klesnú ceny elektriny v priemere o 1,1 % a ceny plynu o 2,88 %.

Koľko ušetríme?

Pri elektrine by tak mohli domácnosti na základe rozhodnutia regulačného úradu ušetriť ročne od 3 do 50 eur. Najviac ušetria domácnosti, ktoré elektrinou aj vykurujú. Pri plyne ušetria domácnosti podľa Holjenčíka v budúcom roku od 1 do 40 eur. Aj pri plyne platí, že najviac ušetria domácnosti, ktoré plynom aj vykurujú.

Teplo a voda bez zmeny

Regulačný úrad už rozhodoval aj o budúcoročných cenách tepla. Pri teple Holjenčík nepredpokladá nárast nákladov pre slovenské domácnosti. „Ročný náklad pre priemernú domácnosť bude v budúcom roku 664 eur v rátane DPH, čo je rovnaký náklad ako v tomto roku,“ dodal Holjenčík. Ceny sa v budúcom roku nebudú meniť ani v prípade vodného a stočného. „Žiadna vodárenská spoločnosť nepožiadala zmenu ceny, takže ceny zostávajú na úrovni tohto roka. Za vodné a stočné tak domácnosti zaplatia v priemere 1,998 eur za meter kubických,“ konštatoval Holjenčík.

Ostatné zmeny

Cena elektriny pre domácnosti sa ostatný raz menila na začiatku tohto roka. Koncom minulého roka regulačný úrad rozhodol o tom, že priemerné ceny elektriny klesli pre slovenské domácnosti o 5,03 %. Cena za dodávku zemného plynu sa pre domácnosti ostatne menila od 1. septembra tohto roka, keď sa znížila v priemerne o 3,91 %. Ceny plynu klesli aj začiatkom tohto roka, to v priemere o 1,14 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame