Je dostavba Mochoviec reálna? Podľa bývalého ministra nie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Mochovce atómová elektráreň
Atómová elektráreň Mochovce seas.sk

Opozičný poslanec a bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov hovorí v prípade dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce o katastrofe. Súčasný minister hospodárstva Tomáš Malatinský však stále verí, že sa Mochovce dostavajú.

O dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) sa toho popísalo a povedalo už veľa. Čím ďalej tým viac sa v kuloároch hovorí, že sa dostavba mochoveckých blokov ani neukončí. Teda aspoň pod vedením súčasného väčšinového akcionára Slovenských elektrární, ktorým je talianska skupina Enel. O tomto je napríklad presvedčený opozičný poslanec Národnej rady SR a bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov. „Toto je katastrofa. Tretí blok mal byť spustený do prevádzky v roku 2012, postupne sa to predlžovalo, a dnes nie je jasný termín. Ja som z toho nešťastný. Mám vážne pochybnosti, či bude vôbec tretí a štvrtý blok jadrovej elektrárni v Mochovciach uvedený do prevádzky,“ povedal po stretnutí poslancov parlamentu z hospodárskeho výboru s najvyššími predstaviteľmi Slovenských elektrární.

Súčasný minister stále verí

Podľa Miškova ani samotné ministerstvo hospodárstva, ktoré vykonáva akcionárske práva štátu v Slovenských elektrárňach, netuší, kedy by mohli byť jadrové bloky v Mochovciach dostavané. Minister hospodárstva Tomáš Malatinský má isté pochybnosti o tom, že súčasný zahraničný akcionár nezvládne dostavbu mochoveckých blokov, stále im však verí. „Jeho kroky spochybňujú celú situáciu, ale ja stále verím, že má zahraničný akcionár potenciál dostavať jadrové bloky,“ povedal Malatinský. Predseda parlamentného hospodárskeho výboru Ján Hudacký z KDH sa zatiaľ nechcel konkrétne vyjadriť k tomu, či verí v dostavbu Mochoviec. „Je ťažko teraz na toto odpovedať. Budeme musieť si počkať na expertnú správu. Potom budeme vedieť aj my poslanci hospodárskeho výboru, ako to je s dostavbou,“ uviedol Hudacký.

Odpovede by mala dať správa

Premiér Robert Fico minulý týždeň na medzinárodnom jadrovom fóre povedal, že prvý z dvoch jadrových blokov by mohol začať reálne vyrábať elektrinu v druhej polovici roku 2016, možno až začiatkom roka 2017. K týmto termínom sa zatiaľ z kompetentných nikto nechcel vyjadrovať. Odpovede na otázky ohľadom termínov dostavby jadrových blokov v Mochovciach má dať podľa nich pripravovaná expertná správa. Na nej by mali okrem zástupcov zahraničného akcionára pracovať aj zástupcovia ministerstva hospodárstva. Ani samotný minister Malatinský však o nových termínoch zatiaľ nevie. Svetlo sveta by pritom mala správa uzrieť na konci tohto mesiaca. „Teraz nám dátumy nezverejnili. My na tú správu tiež čakáme. Potom zaujmeme stanovisko,“ podotkol Malatinský. Správa by mala taktiež dať odpovede, či sa znova nebude dostavba predražovať. Najprv sa rátalo, že na dostavbu mochoveckých blokov bude potrebných 2,8 miliárd eur, v súčasnosti je to už 3,8 miliárd eur, a hovorí sa o ďalšom navyšovaní rozpočtu. Kedy bude zverejnená aj verejnosti zatiaľ nie je jasné.

Vykúpi Enel odpredaj elektrární?

Poslanci parlamentného hospodárskeho výboru sa na stretnutí informovali aj o možnom odpredaji 66-percentného podielu Slovenských elektrární talianskym Enelom. Nič nové sa však nedozvedeli. Predstavitelia elektrární poslancom potvrdili medializované informácie, že slovenský dominantný výrobca elektriny je zaradený do balíka aktív určených na predaj. Tento balík aktív je v celkovej hodnote vyše 11 miliárd eur, pričom Enel chce predať majetok za niečo vyše 4 miliardy eur. „Takže k odpredaju elektrární nemusí nevyhnutne dôjsť. Zrejme budú vychádzať z toho, ktoré aktíva sa podarí predať rýchlejšie,“ dodal Malatinský. Kedy by mohlo padnúť definitívne rozhodnutie, či Enel predá Slovenské elektrárne alebo nie, zatiaľ nie je jasné. Hovorí sa o konci tohto roka.

Do predaja elektrární môžeme hovoriť

Slovensko ako vlastník 34-percentného podielu však bude môcť v prípade, že sa Enel rozhodne pre predaj Slovenských elektrární, hovoriť do celej transakcie. Ako povedal minister, štát má tri možnosti ako väčšinový predaj ovplyvniť. „Máme predkupné právo na akcie. Taktiež sa môžeme dohodnúť na spoločnom odpredaji celých Slovenských elektrární. Treťou možnosťou je právo odsúhlasiť či neodsúhlasiť predaj akcií novému investorovi na valnom zhromaždení,“ konštatoval Malatinský. Podľa neho, ak sa dospeje až do štádia, že bude štát odsúhlasovať nového akcionára Slovenských elektrární, prioritou bude deklarácia zo strany nového investora, že dostavia Mochovce. Nevylúčil ani ruského investora.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EnelSE Slovenské elektrárne