Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
JAVYS
Ilustračné foto javys.sk
7. februára 2018 14:11 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

JAVYS zachytila niekoľko prípadov rádioaktívnych materiálov neznámeho pôvodu

Materiály, ktoré spĺňajú limity pre uloženie v Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov sa priebežne spracovávajú a upravujú do bezpečnej formy.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) riešila v minulom roku 17 prípadov záchytu rádiaktávnych materiálov neznámeho pôvodu na území Slovenska. „Išlo prevažne o rôzne súčiastky staršej poľnohospodárskej a vojenskej techniky,“ informovala hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková.

Spoločnosť JAVYS v súčinnosti so zložkami ministerstva zdravotníctva, ministerstva dopravy a výstavby a ministerstva vnútra zabezpečuje dohľadanie, identifikáciu a zdokumentovanie zachytených rádioaktívnych materiálov na mieste jeho nahláseného výskytu. „Zachytené rádioaktívne materiály sa po ich identifikácii a zdokumentovaní prepravia na ďalšie nakladanie do našej spoločnosti. Materiály, ktoré spĺňajú limity pre uloženie v Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov sa priebežne spracovávajú a upravujú do bezpečnej formy do vláknobetónových kontajnerov a následne sú prepravené do úložiska,“ konštatovala Žiaková.

Štátna akciová spoločnosť JAVYS je oprávnenou organizáciou na nakladanie a manipuláciu s opustenými žiaričmi, rádioaktívnymi odpadmi neznámeho pôvodu, nepoužívanými žiaričmi a jadrovými materiálmi. Záchyty takýchto materiálov sa zväčša uskutočňujú napríklad v zberných surovinách, železiarňach alebo na hraničných priechodoch.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame