Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová energia jadrová rádioaktívny odpad JAVYS
Rádioaktívny odpad javys.sk
20. júla 2018 13:25 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

JAVYS v prvom polroku uložil 85 kontajnerov s rádioaktívnym odpadom

Aktuálna kapacita Republikového úložiska rádioaktívnych odpadov v Mochovciach v objeme 7 200 kontajnerov je zaplnená na 74,11 %. Spoločnosť JAVYS zabezpečila aj päť prípadov záchytov rádioaktívnych materiálov neznámeho pôvodu, išlo najmä o rôzne súčiastky poľnohospodárskej techniky.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s. (JAVYS) v prvom polroku tohto roka prepravila a následne uložila vo svojom Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov (RÚ RAO) v Mochovciach 85 kusov vláknobetónových kontajnerov s nízkoaktívnym rádioaktívnym odpadom. Ako v piatok informovala štátna spoločnosť, aktuálna kapacita úložiska rádioaktívnych odpadov v objeme 7 200 kusov kontajnerov je zaplnená na 74,11 %.

Spoločnosť JAVYS zabezpečila v prvom polroku na základe výziev Úradu verejného zdravotníctva aj päť prípadov záchytov rádioaktívnych materiálov neznámeho pôvodu, pričom išlo prevažne o rôzne súčiastky poľnohospodárskej techniky. „Zachytené rádioaktívne materiály sa po identifikácii a zdokumentovaní prepravia na ďalšie nakladanie do Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, a. s.,“ uviedla hovorkyňa JAVYS-u Miriam Žiaková. „Materiály, ktoré spĺňajú limity pre uloženie v Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov, sa priebežne spracovávajú a upravujú do bezpečnej formy do vláknobetónových kontajnerov a následne sú prepravené do RÚ RAO na ich definitívne uloženie,“ dodala Žiaková.

Kontajnery majú rozmer 1,7 x 1,7 x 1,7 metra, hrúbku steny 10 centimetrov a ukladajú sa do úložných boxov zoradených do radov a dvojradov úložiska. RÚ RAO je multibariérové úložisko povrchového typu na konečné uloženie pevných a spevnených nízkoaktívnych rádioaktívnych odpadov, vznikajúcich pri prevádzke a vyraďovaní jadrových zariadení, pre inštitucionálne rádioaktívne odpady a zachytené rádioaktívne materiály v SR. Ide o finálny úkon v reťazci nakladania s týmito látkami a ich bezpečnú izoláciu od životného prostredia.

JAVYS je zároveň oprávnená organizácia na nakladanie s opustenými žiaričmi a rádioaktívnymi odpadmi neznámeho pôvodu, ktoré sa objavujú napríklad v zberných surovinách, železiarňach alebo na hraničných priechodoch, čiže zachytenými rádioaktívnymi materiálmi.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s., so sídlom v Bratislave bola založená v júli 2005, súčasné meno má od roku 2007. Zabezpečuje činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky. Medzi jej hlavné aktivity patrí vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoreným jadrovým palivom, inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi v SR. Spoločnosť má základné imanie 36,45 mil. eur, jej akcionárom je Ministerstvo hospodárstva SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame