Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice V1
Jadrová elektráreň V1 Jaslovské Bohunice javys.sk
1. decembra 2017 13:47 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

JAVYS môže byť spokojný. Jeho zariadenia sú bezpečné a spoľahlivé.

Zariadenia Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti získali na základe hodnotiacej správy počas deviatich mesiacov tohto roka hodnotenie “veľmi dobré“.

Štátna Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) prevádzkovala svoje jadrové zariadenia počas deviatich mesiacov tohto roka bezpečne a spoľahlivo. Vyplýva to z hodnotiacej správy, ktorá bola vypracovaná na základe výsledkov hodnotenia prevádzkových ukazovateľov bezpečnosti, ktoré sú vytvorené v súlade s požiadavkami dokumentu Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. „Zo záverov správy vyplýva, že prevádzka našich jadrových zariadení bola počas prvého až štvrtého štvrťroka bezpečná a spoľahlivá a celkové hodnotenie bolo ohodnotené stupňom “veľmi dobrý“,“ informovala hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková.

Dve malé udalosti

JAVYS v súčasnosti prevádzkuje havarovanú jadrovú elektráreň A1 v Jaslovských Bohuniciach, vyraďovanú elektráreň V1 v Jaslovských Bohuniciach, technológie spracovania a úpravy rádioaktívnych odpadov, medzisklad vyhoretého jadrového paliva, finálne spracovanie kvapalných rádioaktívnych odpadov a Republikové úložisko rádioaktívnych odpadov. „Iba dve udalosti nižšieho bezpečnostného významu boli zaznamenané na jadrovom zariadení jadrovej elektrárne V1. Na ostatných zariadeniach neboli počas prvých deviatich mesiacov zaznamenané žiadne prevádzkové udalosti,“ dodala Žiaková.

Zo správy taktiež vyplýva, že žiaden ľudský faktor sa v sledovanom období nepodieľal na prevádzkovej udalosti a nebol registrovaný žiaden pracovný úraz. „Taktiež neboli porušené limity a podmienky bezpečnej prevádzky a vyraďovania jadrových zariadení a výpuste do prostredia dosahujú naďalej veľmi nízke hodnoty,“ doplnila Žiaková.

Spokojnosť

Firma JAVYS je s dosiahnutými výsledkami spokojná. „Z dlhodobého hľadiska sú dosiahnuté výsledky odrazom pozornosti, ktorú kladieme na dodržiavanie jadrovej bezpečnosti, a preto nie je potrebné prijatie žiadnych nápravných opatrení súvisiacich s bezpečnou prevádzkou a vyraďovaním jadrových zariadení,“ konštatovala Žiaková s tým, že v porovnaní s výsledkami hodnotenia bezpečnosti s inými jadrovými zariadeniami v Európe sú výsledky porovnateľné.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame