Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
JAVYS
Ilustračné foto JAVYS
31. mája 2018 13:52 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

JAVYS expanduje do zahraničia

Za ostatných sedemnásť mesiacov štátna akciová spoločnosť uzatvorila so zahraničnými partnermi štyri zmluvy na poskytovanie konzultačných služieb v celkovej hodnote takmer 830 tisíc eur.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) poskytuje konzultačné služby aj na medzinárodnom poli. Za ostatných sedemnásť mesiacov štátna akciová spoločnosť uzatvorila so zahraničnými partnermi štyri zmluvy v celkovej hodnote takmer 830 tisíc eur. „Vzhľadom na špecifický predmet zamerania máme na Slovensku relevantne vymedzený okruh zákazníkov, a preto realizujeme a rozvíjame aj aktivity smerujúce k získaniu nových komerčných príležitostí účasťou v medzinárodných tendroch zameraných na oblasť poskytovania konzultačných služieb,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková.

V tomto a minulom roku sa spoločnosť JAVYS sa zúčastnila na projektoch napríklad v Iraku, Bulharsku, Chorvátsku, na Kaukaze, v Moldavsku, na Ukrajine a na Balkáne. Pre Irak, ako člen nemecko-slovenského konzorcia, pripravuje štúdiu realizovateľnosti pre výstavbu nového úložiska rádioaktívnych odpadov. „Cieľom prác je vypracovanie projektovej a bezpečnostnej dokumentácie potrebnej k výstavbe úložiska rádioaktívnych odpadov,“ dodala Žiaková.

Svoje skúsenosti z prevádzkovania technologických liniek slúžiacich na spracovanie rádioaktívnych odpadov JAVYS využíva pri modernizácii zariadení na spracovanie rádioaktívnych odpadov v jadrovej elektrárni Kozloduj v Bulharsku. Pre chorvátsky jadrový fond vypracovala JAVYS štúdiu uskutočniteľnosti zameranú na vyraďovanie jadrových zariadení a nakladanie s rádioaktívnym odpadom a inštitucionálnym rádioaktívnym odpadom.

V súčasnosti je JAVYS členom medzinárodného zoskupenia spoločností a inštitúcií z Veľkej Británie, Poľska a Slovenska, ktoré je pred podpisom zmluvy na realizáciu projektu Posilňovanie kapacít v manažmente chemických, biologických a rádioaktívnych odpadov pre krajiny Kaukazu (Gruzínsko, Arménsko, Azerbajdžan), Moldavsko, Ukrajinu a päť krajín Balkánu (Albánsko, Bosna a Hercegovina, Macedónsko, Srbsko, Čierna Hora).

Spoločnosť JAVYS zabezpečuje na Slovensku činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky. Medzi jej hlavné aktivity patrí vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoreným jadrovým palivom, inštitucionálnym rádioaktívnymi odpadmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame