Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
JAVYS
Hala skladovania medziskladu vyhoreného jadrového paliva javys.sk
22. februára 2015 11:30 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

JAVYS chce zvýšiť kapacitu skladu. Ekológovia sú opatrní.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť plánuje v Jaslovských Bohuniciach dobudovať medzisklad vyhoretého jadrového paliva. Úradníci z ministerstva životného prostredia si chcú na projekt viac posvietiť.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) plánuje v Jaslovských Bohuniciach navýšiť skladovacie kapacity existujúceho medziskladu vyhoretého jadrového paliva (MVJP). Štátna akciová spoločnosť však bude musieť s realizáciou projektu ešte nejaký čas počkať. Úradníci z Ministerstva životného prostredia SR si totiž na projekt chcú viac posvietiť.

Ďalší proces posudzovania

Rozhodli o tom, že nepostačuje len oznámenie o zmene navrhovanej spoločnosti, ale projekt musí prejsť aj ďalším procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie. „Dobudovanie skladovacej kapacity vyhoretého jadrového paliva v lokalite Jaslovské Bohunice bude mať za súčasného stavu poznania pravdepodobne podstatný vplyv na životné prostredie,“ uviedli ekológovia vo svojom vyjadrení.

Postupujeme štandardne

JAVYS podľa svojej hovorkyne Agáty Stanekovej postupuje pri projekte dobudovania skladovacej kapacity vyhoreného jadrového paliva v lokalite Jaslovské Bohunice striktne podľa platnej legislatívy. „Celý realizovaný postup pri príprave projektu je v súlade s ustanoveniami zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie,“ uviedla Staneková. Celý proces verejného pripomienkovania bol zahájený v júni minulého roka, keď JAVYS predložil na ministerstvo životného prostredia oznámenie o zmene navrhovanej činnosti. „V zákonom stanovenej lehote procesu pripomienkovania zmeny činnosti sa písomným spôsobom vyjadrilo 26 účastníkov procesu, pričom žiaden účastník procesu posudzovania sa nevyjadril proti realizácii činnosti. Z tohto dôvodu ministerstvo vydalo vyjadrenie o ďalšom posudzovaní činnosti, čo je štandardný legislatívny postup v procese pripomienkovania,“ konštatovala Staneková.

Sklad sa plní

JAVYS chce navýšiť kapacitu skladu o ďalších 18 600 kusov palivových kaziet. Súčasná celková skladovacia kapacita medziskladu vyhoretého jadrového paliva postaveného v rokoch 1983 až 1987 je 14 112 kusov palivových kaziet. „Existujúci medzisklad vyhoretého paliva v Jaslovských Bohuniciach postačuje len do roku 2022,“ zdôvodnila svoje plány spoločnosť JAVYS. Podnik chce dobudovať sklad v dvoch etapách, pričom v prvej etape bude rozšírená skladovacia kapacita o minimálne 10 100 kusov vyhoreného jadrového paliva a v druhej o 8 600 kusov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame