Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Javys
Ilustračné foto SITA
24. januára 2014 16:37 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

JAVYS 32-krát zasahoval pri rádioaktívnych materiáloch

Išlo najmä o súčiastky poľnohospodárskej a vojenskej techniky, časti potrubí, horniny a iné materiály.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) sa prioritne zaoberá činnosťami, zameranými na vyraďovanie jadrových zariadení a nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi a vyhoreným jadrovým palivom. Zároveň je však oprávnenou organizáciou na nakladanie s náhodne nájdenými žiaričmi, rádioaktívnymi odpadmi neznámeho pôvodu (ZRAM) a rádioaktívnymi materiálmi. Materiály neznámeho pôvodu sú identifikované a zachytené na území SR predovšetkým v zberných surovinách, železiarňach a na hraničných priechodoch, ale aj na rôznych iných miestach.

V roku 2013 na základe „Výzvy na likvidáciu rádioaktívneho materiálu neznámeho pôvodu“ od kompetentných orgánov SR riešili odborníci Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, a.s. Bratislava 32 prípadov zachytených zdrojov ionizujúceho žiarenia. Išlo najmä o súčiastky poľnohospodárskej a vojenskej techniky, časti potrubí, horniny a iné materiály. Zachytené rádioaktívne materiály sú po ich identifikácii a zdokumentovaní v mieste záchytu transportované a uskladnené v certifikovaných skladoch Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti v lokalite Jaslovské Bohunice. Materiály, ktoré spĺňajú limity pre uloženie v Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov, sú priebežne spracovávané a upravované do vláknobetónových kontajnerov. Následne sú prepravené na ich definitívne uloženie a tým odizolovanie od životného prostredia. Materiály, ktoré tieto limity nespĺňajú, sú dočasne ďalej skladované až do ich umiestnenia do plánovaného hlbinného úložiska.

„Takýto náhodný výskyt rádioaktívnych materiálov je nebezpečný nielen z hľadiska zdravia, ale odčerpáva aj financie zo štátneho rozpočtu, z ktorého sú súvisiace činnosti hradené. Z tohto hľadiska vyplýva potreba prijať dôslednejšie opatrenia na účinné presadzovanie pravidiel správneho nakladania s takýmito druhmi rádioaktívnych materiálov a odhaľovanie pôvodcov týchto materiálov,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa JAVYS-u Agáta Staneková. Všetky činnosti vykonávané pri dohľadaní, identifikácii, zdokumentovaní, preprave ZRAM, ich evidencii a skladovaní, podľa nej JAVYS vykonáva plne v súlade s platnou legislatívou, predpismi a rozhodnutiami dozorných orgánov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies