Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

JAVYS 12-krát zasahoval pri rádioaktívnych materiáloch

Atómová energia jadrová rádioaktívny odpad JAVYS
Rádioaktívny odpad javys.sk

Kým v roku 2013 zabezpečila 32 prípadov záchytu rádioaktívnych materiálov neznámeho pôvodu, vlani to bolo 12 prípadov.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) v minulom roku zabezpečila 12 prípadov záchytu rádioaktívnych materiálov neznámeho pôvodu. Išlo o súčiastky poľnohospodárskej a vojenskej techniky, trezor, požiarne hlásiče a podobne. V porovnaní s rokom 2013, keď firma zasahovala v 32 prípadoch, ide o pokles ich výskytu. Napriek tomu je podľa vyjadrení spoločnosti potrebné týmto činnostiam naďalej venovať veľkú pozornosť v záujme ochrany životného prostredia v SR pred potenciálnymi záťažami, s dôrazom na dôsledné odhaľovanie pôvodcov týchto materiálov.

JAVYS sa zaoberá činnosťami zameranými na vyraďovanie jadrových zariadení a na nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi a vyhoretým jadrovým palivom. Zároveň je však oprávnenou organizáciou na nakladanie s opustenými žiaričmi, rádioaktívnymi odpadmi neznámeho pôvodu a nepoužívanými žiaričmi a rádioaktívnymi materiálmi. Zdroje ionizujúceho žiarenia neznámeho pôvodu sa na území SR objavujú podľa JAVYS-u napríklad v zberných surovinách, železiarňach, na hraničných priechodoch, ale aj na rôznych iných miestach.

Zachytené rádioaktívne materiály sa po ich identifikácii a zdokumentovaní podľa vyjadrení firmy prepravia a následne uskladnia v certifikovaných skladoch Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti v lokalite Jaslovské Bohunice. Materiály, ktoré spĺňajú limity pre uloženie v Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov, sa priebežne spracovávajú a upravujú do bezpečnej formy do vláknobetónových kontajnerov. Následne sú prepravené do úložiska na ich definitívne uloženie. Materiály, ktoré tieto limity nespĺňajú, sa ďalej bezpečne skladujú v jadrových zariadeniach spoločnosti až do momentu ich uloženia do pripravovaného hlbinného úložiska.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť je akciovou spoločnosťou v 100-percentnom vlastníctve štátu, ktorý vykonáva práva akcionára prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR. Spoločnosť vyraďuje jadrové elektrárne A1 a V1 v Jaslovských Bohuniciach, poskytuje jadrové služby v oblastiach nakladania s vyhoreným jadrovým palivom a s rádioaktívnymi odpadmi.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 21. januára 2015 17:31

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...