Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová energia jadrová rádioaktívny odpad JAVYS
Rádioaktívny odpad javys.sk
21. januára 2015 17:31 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

JAVYS 12-krát zasahoval pri rádioaktívnych materiáloch

Kým v roku 2013 zabezpečila 32 prípadov záchytu rádioaktívnych materiálov neznámeho pôvodu, vlani to bolo 12 prípadov.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) v minulom roku zabezpečila 12 prípadov záchytu rádioaktívnych materiálov neznámeho pôvodu. Išlo o súčiastky poľnohospodárskej a vojenskej techniky, trezor, požiarne hlásiče a podobne. V porovnaní s rokom 2013, keď firma zasahovala v 32 prípadoch, ide o pokles ich výskytu. Napriek tomu je podľa vyjadrení spoločnosti potrebné týmto činnostiam naďalej venovať veľkú pozornosť v záujme ochrany životného prostredia v SR pred potenciálnymi záťažami, s dôrazom na dôsledné odhaľovanie pôvodcov týchto materiálov.

JAVYS sa zaoberá činnosťami zameranými na vyraďovanie jadrových zariadení a na nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi a vyhoretým jadrovým palivom. Zároveň je však oprávnenou organizáciou na nakladanie s opustenými žiaričmi, rádioaktívnymi odpadmi neznámeho pôvodu a nepoužívanými žiaričmi a rádioaktívnymi materiálmi. Zdroje ionizujúceho žiarenia neznámeho pôvodu sa na území SR objavujú podľa JAVYS-u napríklad v zberných surovinách, železiarňach, na hraničných priechodoch, ale aj na rôznych iných miestach.

Zachytené rádioaktívne materiály sa po ich identifikácii a zdokumentovaní podľa vyjadrení firmy prepravia a následne uskladnia v certifikovaných skladoch Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti v lokalite Jaslovské Bohunice. Materiály, ktoré spĺňajú limity pre uloženie v Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov, sa priebežne spracovávajú a upravujú do bezpečnej formy do vláknobetónových kontajnerov. Následne sú prepravené do úložiska na ich definitívne uloženie. Materiály, ktoré tieto limity nespĺňajú, sa ďalej bezpečne skladujú v jadrových zariadeniach spoločnosti až do momentu ich uloženia do pripravovaného hlbinného úložiska.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť je akciovou spoločnosťou v 100-percentnom vlastníctve štátu, ktorý vykonáva práva akcionára prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR. Spoločnosť vyraďuje jadrové elektrárne A1 a V1 v Jaslovských Bohuniciach, poskytuje jadrové služby v oblastiach nakladania s vyhoreným jadrovým palivom a s rádioaktívnymi odpadmi.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame