Japonsko láka zahraničných investorov

17. júna 2015 12:11

Reforma schválená v japonskom parlamente má domácim aj zahraničným investorom otvoriť trh s dodávkami elektriny a plynu v hodnote 85 mld. USD ročne.

Japonsko
Ilustračné foto freedigitalphotos.net

Japonsko v stredu schválilo radikálnu reformu dodávok elektriny a plynu, ktorá má domácim aj zahraničným investorom otvoriť trh v hodnote 85 mld. USD ročne. Poslednú časť potrebnej legislatívy odhlasovala v stredu horná komora japonského parlamentu. K presadeniu zmien prispela havária v jadrovej elektrárni Fukušima z roku 2011, ktorá zanechala niektoré oblasti bez dodávok elektriny, hoci v iných častiach krajiny jej bol nadbytok. V snahe zmierniť regionálne nerovnováhy už vláda presadila legislatívu, ktorá od apríla 2016 otvára investorom trh s dodávkami elektriny pre domácnosti.

Zákony schválené v stredu počítajú s reformou deviatich regionálnych monopolov a veľkoobchodného predajcu Electric Power Development Co, z ktorých sa majú vyčleniť prenosové a distribučné sústavy. Tie majú od apríla 2020 spravovať právne samostatné spoločnosti. V plynárenskom sektore sa má zase v roku 2017 úplne liberalizovať trh dodávok plynu pre domácnosti v mestách.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?