Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Japonsko
Ilustračné foto freedigitalphotos.net
17. júna 2015 12:11 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Japonsko láka zahraničných investorov

Reforma schválená v japonskom parlamente má domácim aj zahraničným investorom otvoriť trh s dodávkami elektriny a plynu v hodnote 85 mld. USD ročne.

Japonsko v stredu schválilo radikálnu reformu dodávok elektriny a plynu, ktorá má domácim aj zahraničným investorom otvoriť trh v hodnote 85 mld. USD ročne. Poslednú časť potrebnej legislatívy odhlasovala v stredu horná komora japonského parlamentu. K presadeniu zmien prispela havária v jadrovej elektrárni Fukušima z roku 2011, ktorá zanechala niektoré oblasti bez dodávok elektriny, hoci v iných častiach krajiny jej bol nadbytok. V snahe zmierniť regionálne nerovnováhy už vláda presadila legislatívu, ktorá od apríla 2016 otvára investorom trh s dodávkami elektriny pre domácnosti.

Zákony schválené v stredu počítajú s reformou deviatich regionálnych monopolov a veľkoobchodného predajcu Electric Power Development Co, z ktorých sa majú vyčleniť prenosové a distribučné sústavy. Tie majú od apríla 2020 spravovať právne samostatné spoločnosti. V plynárenskom sektore sa má zase v roku 2017 úplne liberalizovať trh dodávok plynu pre domácnosti v mestách.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame