Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Japonsko minister obchodu Tošimitsu Motegi
Japonský minister obchodu Tošimitsu Motegi SITA/AP
11. februára 2013 0:00 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Japonsko chce v Saudskej Arábii stavať jadrové elektrárne

Japonsko ponúklo Saudskej Arábii pomoc pri stavbe jadrových elektrární, aby významný producent ropy mohol uvoľniť väčšie množstvo tohto nerastného bohatstva na export. Informovala o tom v nedeľu japonská tlačová agentúra Kyodo. Minister obchodu Tošimitsu Motegi však vyhlásil, že v súčasnosti Tokio väčší objem dodávok nepotrebuje.

Na návšteve v Saudskej Arábii Motegi so zástupcom ministra pre ropu Abdulom Azízom bin Salmanom bin Abdulazízom rokoval o zabezpečení dodávok ropy v prípade nestability na svetových trhoch. „Nevzniesli sme žiadne konkrétne požiadavky na zvýšenie produkcie alebo dodávok. Šlo iba o potvrdenie vzťahu, ktorý máme,“ povedal minister novinárom. Závislosť Japonska na dovoze ropy sa zvýšila po presune od nukleárnej energie po havárii vo Fukušime v roku 2011. Import zo Saudskej Arábie v roku 2012 pokrýval 31 % celkového objemu, pričom medziročne narástol o 5 % na úkor iránskej ropy, ktorá sa prestala dovážať pre sankcie.

Minister Motegi ponúkol svojmu partnerovi pomoc pri stavbe jadrových elektrární, ktoré by mali pomôcť pokryť stúpajúci dopyt po elektrine v krajine. Počas najbližších dvoch desaťročí chce Saudská Arábia postaviť elektrárne s celkovým výkonom až 17 gigawattov, čo by mohlo byť záchranou pre japonské spoločnosti, ktoré po katastrofe vo Fukušime zápasia s nedostatkom dopytu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame