Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fukušima
Stúpajúci dym z tretieho bloku poškodenej atómovej elektrárne vo Fukušime. Úniku radiácie sa už nedalo zabrániť. (21. marec 2011) SITA/AP
27. septembra 2017 7:32 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Japonská vláda schválila nový plán na odstavenie Fukušimy

Na budúci rok majú začať čistiace práce v treťom reaktore. V reaktoroch jedna a dva by mali odštartovať v roku 2021, no podľa najnovšieho plánu budú k tomu potrebné ďalšie dva roky.

Japonská vláda v utorok schválila novelizáciu plánu na odstavenie jadrovej elektrárne Fukušima, ktorú poškodilo silné zemetrasenie a cunami v roku 2011, pričom oddialila odstránenie rádioaktívneho paliva vo dvoch zničených reaktoroch o dva roky. Plán, ktorý by mal byť naplnený v horizonte 30 až 40 rokov, je už druhým svojho druhu za uplynulého šesť a pol roka.

S odstraňovaním roztaveného paliva plánuje jadrový koncern Tokio Electric Power začať už na budúci rok v treťom reaktore. V reaktoroch číslo jedna a dva chce čistiace práce odštartovať do konca roku 2021, no podľa najnovšieho plánu budú k tomu potrebné ďalšie dva roky.

Ako informuje agentúra AP, nový vládny plán však postráda detaily o tom, ako dlho bude odstraňovanie paliva trvať, ako ho budú skladovať a aký je konečný stav elektrárne. Preto existujú pochybnosti, že ho za 40 rokov nenaplnia.

Od nešťastia v roku 2011 sa množstvo kontaminovanej vody, ktorú treba odčerpať, v elektrárni značne znížilo a diaľkovo ovládané podvodné roboty zaznamenali kusy roztaveného paliva. Zatiaľ však nie je úplne známe, kde všade sa palivo nachádza, pretože reaktory číslo jeden a dva sú vážne poškodené a rádioaktivita v nich dosahuje príliš vysokú úroveň. Roboty, ktoré sú funkčné aj po vystavení veľkej radiácii, zatiaľ ešte len vyvíjajú, ako však informuje AP, metódy na odstránenie paliva by mali byť dokončené do roku 2019. Podľa agentúry tiež medzi najväčšie riziká patrí 1 573 palivových tyčí chladených v bazénoch, ktoré nie sú uzavreté v budove reaktora.

Japonsko tiež ešte nemá plán, ako bude zaobchádzať s odpadom, ktorý vznikne pri odstavovaní elektrárne. Tokio Electric Power ho plánuje zostaviť počas roku 2018.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame