Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Japonci s jadrovou energetikou stále počítajú

Fukušima
Atómová elektráreň vo Fukušime dnes: Pracovník v ochrannom obleku sa pozerá na tankery vo výstavbe, v ktorých bude uskladnená rádioaktívna voda z priestorov elektrárne. (10. marec 2014) SITA/AP

Japonský súd schválil opätovné otvorenie elektrárne Sendai.

Japonský súd zamietol návrh na zablokovanie opätovného otvorenia jadrovej elektrárne Sendai a odstránil tak jednu z posledných prekážok, ktoré bránia obnoveniu prevádzky jej reaktorov po kríze v roku 2011 vo Fukušime. Stredajší verdikt kagošimského súdu podporilo rozhodnutie japonského premiéra Šinza Abeho, ktorý chce v krajine znovu naštartovať jadrovú energetiku a prispieť tak k zníženiu závislosti na dovoze drahých fosílnych palív. Súd vo svojom rozhodnutí uviedol, že na základe najnovších vedeckých poznatkov nenašiel nič nevhodného v predpisoch stanovených japonským regulačným úradom pre jadrovú energetiku, pričom evakuačné plány elektrárne sú tiež primerané.

Japonský súd však v polovici apríla rozhodol, že dva jadrové reaktory na západe Japonska ostanú mimo prevádzky. Odmietol tak povolenie zo strany japonského regulačného úradu pred ich plánovaným spustením neskôr v tomto roku. Rozhodnutie súdu vo Fukui nariaďuje prevádzkovateľovi Kansai Electric Power Co., že nesmie reštartovať reaktory číslo 3 a 4 v elektrárni Takahama v prefektúre Fukui, kde sa nachádza asi desiatka reaktorov.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 22. apríla 2015 10:08

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...