Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fukušima
Atómová elektráreň vo Fukušime dnes: Pracovník v ochrannom obleku sa pozerá na tankery vo výstavbe, v ktorých bude uskladnená rádioaktívna voda z priestorov elektrárne. (10. marec 2014) SITA/AP
22. apríla 2015 10:08 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Japonci s jadrovou energetikou stále počítajú

Japonský súd schválil opätovné otvorenie elektrárne Sendai.

Japonský súd zamietol návrh na zablokovanie opätovného otvorenia jadrovej elektrárne Sendai a odstránil tak jednu z posledných prekážok, ktoré bránia obnoveniu prevádzky jej reaktorov po kríze v roku 2011 vo Fukušime. Stredajší verdikt kagošimského súdu podporilo rozhodnutie japonského premiéra Šinza Abeho, ktorý chce v krajine znovu naštartovať jadrovú energetiku a prispieť tak k zníženiu závislosti na dovoze drahých fosílnych palív. Súd vo svojom rozhodnutí uviedol, že na základe najnovších vedeckých poznatkov nenašiel nič nevhodného v predpisoch stanovených japonským regulačným úradom pre jadrovú energetiku, pričom evakuačné plány elektrárne sú tiež primerané.

Japonský súd však v polovici apríla rozhodol, že dva jadrové reaktory na západe Japonska ostanú mimo prevádzky. Odmietol tak povolenie zo strany japonského regulačného úradu pred ich plánovaným spustením neskôr v tomto roku. Rozhodnutie súdu vo Fukui nariaďuje prevádzkovateľovi Kansai Electric Power Co., že nesmie reštartovať reaktory číslo 3 a 4 v elektrárni Takahama v prefektúre Fukui, kde sa nachádza asi desiatka reaktorov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies