Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ministerstvo hospodárstva SR
Minister hospodárstva Peter Žiga. SITA
28. júna 2017 16:04 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Jahnátek bude nezávislým šéfom regulačného úradu, tvrdia ministri

Minister hospodárstva Peter Žiga predloží vláde ako najvhodnejšieho kandidáta na post predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) súčasného poslanca Národnej rady SR a bývalého ministra hospodárstva a pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka. Minister sa tak stotožnil s výberom výberovej komisie. „Urobili sme všetko, čo sa dalo v rámci transparentnosti výberu. Ten výber bol avizovaný dlhodobo dopredu. Prihlásili sa nám štyria kandidáti. Ja som zriadil nad rámec zákona komisiu na posudzovanie kandidátov. Výsledok je, že odporučila na post šéfa regulačného úradu pána Jahnátka. Myslím si, že sa stotožním s týmto návrhom a navrhnem ho na budúci týždeň na vládu. Podľa mojich informácií z tých štyroch kandidátov jasne vyčnieval,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády Žiga.

Nezávislý

Minister je presvedčený, že Ľubomír Jahnátek bude dostatočne nezávislým predsedom ÚRSO. „V prvom rade pán Jahnátek nie je členom strany a zároveň chcem povedať, že tá jeho nominácia prišla zo strany asociácie zamestnávateľských zväzov, takže neprišla zo strany vlády alebo ministerstva. Keď sa komisia zložená zo zamestnávateľov a zástupcov samospráv ujednotili na tomto kandidátovi jednohlasne, tak nemám dôvod spochybňovať jej rozhodnutie,“ konštatoval Žiga.

Výhrady proti kandidatúre Ľubomíra Jahnátka nemá ani minister vnútra Robert Kaliňák. „Myslím si, že patrí medzi najväčších odborníkov v tejto oblasti. Ja sa na to veľmi teším,“ povedal Kaliňák, podľa ktorého bude Jahnátek nezávislým predsedom regulačného úradu, aj keď v súčasnosti nie je apolitický.

Ani minister financií Peter Kažimír nevidí problém v kandidatúre Ľubomíra Jahnátka. „Ľubo Jahnátek nie je neznáma osoba, ale nie je ani straník. Toľko ľudí do toho hovorí, že ja si myslím, že spochybňovať jeho nezávislosť nie je namieste,“ povedal Kažimír.

Škandalózna nominácia

Opoziční poslanci Národnej rady SR za hnutie OĽaNO považujú nomináciu Ľubomíra Jahnátka za škandalóznu. „Šéf ÚRSO by mal byť zo zákona nezávislý. Nezávislosť tohto úradu pod vedením poslušného straníka bude tým pádom minulosťou,“ uviedol poslanec Eduard Heger.

Poslankyňa Veronika Remišová by privítala transparentnejšie výberové konanie na post šéfa regulačného úradu. „Ťažko niekto uverí, že úrad bude pôsobiť nezávisle pod vedením dlhoročného vrcholového politika Smeru, ktorého do funkcie navrhne bývalý minister za tú istú stranu,“ uviedla s tým, že Ľubomíra Jahnátka navrhla do funkcie Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení, ktorej prezidentom je bývalý minister za stranu Smer Tomáš Malatinský. Poslanci hnutia OĽaNO žiadajú, aby vláda výberové konanie zopakovala aj s verejným vypočutím kandidátov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame