Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce Marcela Dargajová
21. februára 2014 11:52 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Jadrové mochovecké bloky čaká ešte verejná diskusia

Úrad jadrového dozoru SR na základe súdneho rozhodnutia organizuje budúci týždeň verejnú diskusiu o doručených pripomienkach vo veci povolenia zmeny stavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce pred dokončením.

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce je v plnom prúde. Veď tretí blok by mal byť dostavaný už na konci tohto roka, a štvrtý následne v roku 2015. Mochovecké jadrové bloky sú tak tesne pred ukončením ich dostavby. Aj napriek tomu sa ešte pripravuje verejná diskusia o týchto jadrových blokoch. Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) totiž na základe súdneho rozhodnutia organizuje verejnú diskusiu o doručených pripomienkach vo veci povolenia zmeny stavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce pred dokončením. „V období od 15. októbra do 30. novembra minulého roka bola verejnosti prístupná dokumentácia k tomuto povoľovaciemu konaniu. V predpísanej lehote sme dostali podnety, stanoviská a pripomienky účastníkov konania, ktoré vyhodnocujeme a zabezpečujeme vyjadrenie dotknutých orgánov,“ uviedla vo vyhlásení predsedníčka ÚJD Marta Žiaková. Verejné prerokovanie sa uskutoční budúci týždeň 27. februára v kultúrnom dome obce Kalná nad Hronom.

Prehra na najvyššom súde

Dozorný orgán otvoril koncom augusta minulého roka opätovné rozkladové konanie vo veci povolenia dostavby mochoveckých jadrových blokov na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu SR z júna minulého roka. Ten sa nestotožnil s krajským súdom a zrušil zhruba päť rokov staré rozhodnutie úradu, v ktorom úrad zamietol organizácii Greenpeace účasť na konaní o zmene stavby pred dokončením dvoch mochoveckých blokov. Greenpaece bol presvedčený, že dostavba Mochoviec mala byť na základe rozhodnutia najvyššieho súdu prerušená. Dostavba však naďalej pokračovala, keďže podľa ÚJD ako aj ministerstva hospodárstva a ich právnikov rozhodnutie najvyššieho súdu nezrušilo stavebné povolenie.

Vyčiernená dokumentácia

Ako bolo vyššie spomenuté, úrad dal v októbri a v novembri minulého roka verejnosti kdispozícii dokumentáciu k povoľovaciemu konaniu. Organizácia Greenpeace však zverejnené dokumenty na posudzovanie povolenia k dostavbe mochoveckých blokov nepovažovala za dostatočné. Aktivisti sa sťažovali, že v dokumentácií boli viaceré informácie vyčiernené alebo vybielené tak, že sa z nej nič nedalo dozvedieť. Podľa ÚJD však v dokumentácii slúžiacej k povoľovaciemu konaniu boli vyčiernené iba citlivé informácie podľa platného zákona. Podľa Greenpeace je tak znovuotvorený proces opäť len fraškou z donútenia.

Na dostavbu idú miliardy

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce by si nakoniec mala vyžiadať 3,8 mld. eur. Tretí jadrový mochovecký blok by mali uviesť Slovenské elektrárne do prevádzky koncom roka 2014 a štvrtý v roku 2015. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať približne tisíc megawattov. Slovenské elektrárne, v ktorých Enel drží 66-percentný podiel, začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame