Jadrová energia si žiada svoje. Aj v oblasti legislatívy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Zákon právo súd
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Vláda schválila nový zákon o občianskoprávnej zodpovednosti za jadrovú škodu a o jej finančnom krytí. Zákon okrem iného stanovuje sumy, ktoré bude musieť v prípade nejakej jadrovej udalosti prevádzkovateľ jadrového zariadenia vyplatiť na krytie škôd.

Legislatíva upravujúca jadrovú energetiku na Slovensku by sa čoskoro mala rozšíriť. Zákon o občianskoprávnej zodpovednosti za jadrovú škodu a o jej finančnom krytí už schválil vládny kabinet a smeruje do parlamentu. Problematiku zodpovednosti za jadrovú škodu doteraz rieši atómový zákon. Podľa Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD) to však už nestačí.

Plánovali to dlhšie

„Už v roku 2008 bola akútna potreba novej právnej úpravy občianskoprávnej zodpovednosti za jadrovú škodu vychádzajúc zo záväzkov Slovenskej republiky vyplývajúcich z Viedenského dohovoru. Aj ďalšie európske a mimoeurópske štáty s existujúcim alebo plánovaným jadrovým programom, medzi nimi napríklad Fínsko, Švajčiarsko, Južná Kórea, Spojené arabské emiráty, Kanada majú tiež samostatné zákony o občianskoprávnej zodpovednosti za jadrovú škodu,“ zdôvodnil potrebu nového zákona jadrový dozorný orgán.

Koľko zaplatia v prípade problémov?

Návrh zákona dotvára podľa ÚJD právny rámec uceleného jadrového práva. Okrem iného zákon stanovuje sumy, ktoré bude musieť v prípade nejakej jadrovej udalosti prevádzkovateľ jadrového zariadenia vyplatiť na krytie škôd. Prevádzkovateľ jadrového zariadenia má podľa navrhovaného zákona zodpovedať počas uvádzania do prevádzky a počas prevádzky každého jadrového zariadenia za každú jadrovú udalosť, v dôsledku ktorej vznikla jadrová škoda, najviac do výšky 300 miliónov eur.

Ak nastane škoda s jadrovými reaktormi slúžiacimi výlučne na vedecké, pedagogické alebo výskumné účely, zodpovednosť bude najviac 185 miliónov eur za každú jadrovú udalosť. Do sumy 185 miliónov eur má prevádzkovateľ zodpovedať aj za škodu pri nakladaní s jadrovými materiálmi a nakladaní s vyhoreným jadrovým palivom.

Mali by sa poistiť

Prevádzkovateľ jadrového zariadenia bude povinný kryť svoju zodpovednosť za jadrovú škodu do limitu zodpovednosti poistením alebo finančnou zábezpekou. Na finančnú zábezpeku nemôžu byť použité verejné prostriedky. Finančné prostriedky poskytnuté z poistenia alebo z finančnej zábezpeky sa poskytnú výlučne na účely náhrady jadrovej škody, uvádza sa v návrhu zákona.

Sumy sa raz možno zvýšia

Ak sa Slovensko raz rozhodne pristúpiť k Protokolu z 1997, ktorý mení Viedenský dohovor o občianskoprávnej zodpovednosti za škody spôsobené jadrovou udalosťou, tak sa slovenskí držitelia povolení na prevádzku jadrových zariadení musia pripraviť na zmeny poistných zmlúv. Limit zodpovednosti pri energetických jadrových zariadeniach by totiž vzrástol z 300 miliónov na 360 miliónov eur. Limit pri jadrových zariadeniach neenergetických, pri vyraďovaní všetkých jadrových zariadení a pri preprave rádioaktívnych materiálov by sa zvýšil zo 185 miliónov na 360 miliónov eur. Pri energetických zariadeniach by teda išlo o nepatrné zvýšenie poistného, zatiaľ čo pri neenergetických zariadeniach a preprave by bolo poistenie zvýšené približne dvojnásobne. Pristúpenie k Protokolu z 1997 by sa tak dotklo najmä štátnej akciovej spoločnosti JAVYS, ktorá prevádzkuje neenergetické zariadenia a stará sa o prepravu rádioaktívnych látok. Vláda v apríli tohto roka zatiaľ rozhodla, že Slovensko k spomínanému protokolu zatiaľ nepristúpi.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie ÚJD Úrad jadrového dozoru Slovenskej republikyVláda SR