Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce SITA
18. októbra 2015 11:47 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Jadrová energetika nás niečo stojí

Na likvidáciu jadra prispejú odberatelia elektriny v budúcom roku 71 miliónov eur. Prevádzkovateľ jadrových zariadení by mal v budúcom roku dať na likvidáciu jadra a jadrového odpadu viac ako 61 miliónov eur.

Slováci vo svojich faktúrach za elektrinu nepodporujú len slovenské baníctvo, či výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energií, ale aj jadrovú energetiku. Na likvidáciu jadrových zariadení, či jadrového odpadu by mali zaplatiť vo svojich koncových cenách elektriny v budúcom roku takmer 71 miliónov eur, pričom v tomto roku by to malo byť necelých 68 miliónov eur. Počíta s tým návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2016 až 2018. Podľa predpokladov by mali odberatelia elektriny v ďalších rokoch prispieť na likvidáciu jadra 72 až 74 miliónov eur.

Prispeje aj prevádzkovateľ atómiek

Okrem odberateľov elektriny prispieva na účet Národného jadrového fondu (NJF), ktorý má na starosti vyraďovanie jadrových zariadení a nakladanie s vyhoretým jadrovým palivom a rádioaktívnymi odpadmi, aj prevádzkovateľ jadrových zariadení, ktorým je na Slovensku spoločnosť Slovenské elektrárne. Tá by mala v budúcom roku dať na likvidáciu jadra viac ako 61 miliónov eur, čo je približne na úrovni tohto roku. V ďalších rokoch by sa mali príspevky od prevádzkovateľa jadrových zariadení výraznejšie zvyšovať. V roku 2017 by to malo byť takmer 76 miliónov eur a o rok neskôr už 97 miliónov eur. Návrh rozpočtu totiž už počíta s tým, že v ďalších rokoch sa dostanú do prevádzky nové jadrové bloky Atómovej elektrárne Mochovce.

Viac prostriedkov vo fonde

Celkovo by mal NJF v budúcom roku disponovať s rozpočtom na úrovni 1,49 mld. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o takmer 92 miliónov eur. „Dôvodom medziročného zvýšenia príjmov je najmä nárast zostatku prostriedkov z predchádzajúcich rokov o 96,1 miliónov eur a výnosov z vkladov o 2,4 miliónov eur,“ uvádza sa v návrhu rozpočtu verejnej správy. Na druhej strane v návrhu rozpočtu NJF na budúci rok oproti schválenému rozpočtu na tento rok klesajú príjmy z príspevkov od prevádzkovateľov jadrových zariadení o 6,5 mil. eur, a to najmä pre očakávaný pokles predajnej ceny elektriny. V ďalších dvoch rokoch by mal rozpočet NJF stúpnuť na 1,6 mld. eur, resp. na 1,8 mld. eur. Výdavky fondu by sa mali v nasledujúcich troch rokoch pohybovať vo výške necelých 51 mil. eur, čiže približne o 20 mil. eur menej, ako je plánované v tomto roku.

Národný jadrový fond vznikol v roku 2006. Účelom jadrového fondu je sústreďovať finančné prostriedky. Na zadný palivový cyklus sa skladajú prevádzkovatelia jadrových zariadení, ako aj spotrebitelia elektrickej energie. Spotrebitelia platia v cenách elektriny 3,21 eura za každú odobratú megawatthodinu. Prevádzkovatelia platia do Národného jadrového fondu ročný fixný poplatok vo výške 13,4 tis. eur za každý megawatt inštalovaného výkonu, pričom táto suma je každoročne valorizovaná o infláciu. Prevádzkovatelia jadrových zariadení platia aj variabilný príspevok, ktorý je stanovený vo výške 5,95 % z predajnej ceny elektriny vyrobenej v jadrovom zariadení za uplynulý rok.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies