Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice V1
Jadrová elektráreň V1 Jaslovské Bohunice javys.sk
1. decembra 2016 13:15 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

O jadro neprídeme ani po vzniku Energetickej únie

Európska komisia podľa eurokomisára Maroša Šefčoviča plne rešpektuje suverenitu v energetickom mixe. Obnoviteľné zdroje by sa mali stavať tam, kde to bude výhodné.

Vznikajúca Energetická únia nebude mať vplyv na slovenskú orientáciu na jadrovú energetiku. „Uvedomujeme si význam Energetickej únie. Členské štáty by si však mali zvoliť svoj energetický mix,“ povedal na tlačovej besede v rámci konferencie Strategic Energy Technology Plan 2016 – Central European Energy Conference X minister hospodárstva Peter Žiga.

Sú dôležitejšie otázky ako jadro

Podľa slovenského ministra sú v súčasnosti dôležitejšie otázky, ktoré treba vyriešiť, ako sa zaoberať tým, ktorá krajina vyrába elektrinu pomocou jadra. „V Európskej únii je to tak pol na pol. To znamená polovica krajín má niečo spoločné s jadrovou energetikou a tým pádom ju podporujú. Sú však aj krajiny, ktoré do budúcna neplánujú využívať jadro. Myslím si, že názorová dohoda v otázke jadra nikdy nebude, alebo v dohľadnej dobe určite nebude. Máme pred sebou vznešenejšie ciele, ako riešiť, či niekto vyrába elektrinu z jadra alebo z iných zdrojov,“ podotkol Žiga.

Komisia suverenitu rešpektuje

Suverenita členských krajín EÚ v otázke energetického mixu bude podľa eurokomisára zodpovedného za vznik Energetickej únie Maroša Šefčoviča zachovaná aj po jej vzniku. „Európska komisia plne rešpektuje suverenitu energetického mixu. Snažíme sa však skombinovať to, aby aj táto suverenita zapadla do spoločného úsilia na dosiahnutie tak vysokých klimatických cieľov. To znamená, že chceme, aby sa solárne panely stavali tam, kde prinesú najviac úžitku, aby sa veterné elektrárne budovali tam, kde to poveternostné podmienky umožňujú,“ konštatoval Šefčovič.

Energetický megabalík, ktorý by mal tvoriť základ pre Energetickú úniu, a ktorý v stredu predstavila Európska komisia, počíta okrem iného aj s výraznou podporou obnoviteľných zdrojov energií. V balíku opatrení sa hovorí o tom, že v roku 2030 by sa malo v EÚ vyprodukovať 27 % energie vyrobenej vďaka obnoviteľným zdrojom. Podľa Šefčoviča by si mala Európska únia zachovať globálne líderstvo v obnoviteľných zdrojoch energií.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame