Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto pixabay.com
16. mája 2018 12:56 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Iránsku ropu nahradia ostatní, predpokladá IEA

Neistotu v otázke vývozu ropy z Iránu vyvolalo rozhodnutie USA odstúpiť od jadrovej dohody.

Rozhodnutie USA o odstúpení od jadrovej dohody s Iránom podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) vytvorilo neistotu v otázke vplyvu na iránsky export ropy, ktorý je v súčasnosti na úrovni približne 2,4 mil. barelov denne. Keď sa v roku 2012 uvalili sankcie na Irán, export ropy z krajiny klesol o zhruba 1,2 mil. barelov denne, pripomína IEA.

Agentúra však dodáva, že je príliš skoro na to, aby sa povedalo, čo sa stane teraz. Ťažbu ropy na základe Viedenskej dohody iní producenti obmedzili o zhruba 1,5 mil. barelov denne a táto ropa by mohla byť k dispozícii, aby sa trh naďalej dobre zásoboval, konštatuje IEA.

IEA okrem toho poznamenáva, že odberatelia iránskej ropy majú 180 dní trvajúce prechodné obdobie na úpravu svojich obchodných stratégií a ešte sa len ukáže, ako sa budú uplatňovať výnimky zo sankcií. Navyše iní signatári jadrovej dohody s Iránom uviedli, že ju budú naďalej dodržiavať.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame