Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
6. apríla 2016 11:35 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Irán zvyšuje ťažbu ropy

V súčasnosti sa iránsky vývoz ropy podľa ministra ropného priemyslu Bijana Zanganeha pohybuje na úrovni niečo vyše 2 mil. barelov denne, zvýšiť sa má na 4 mil.

Iránska produkcia ropy dosiahne do marca 2017 objem 4 mil. barelov denne, povedal v stredu iránsky minister ropného priemyslu Bijan Zanganeh. „V celoročnom rozpočte sa počíta s exportom ropy na úrovni približne 2,25 mil. barelov denne. To znamená, že naša produkcia v tomto (iránskom) roku dosiahne 4 mil. barelov denne,“ oznámil Zanganeh. Iránsky nový rok sa začal 20. marca. V súčasnosti podľa ministra vývoz ropy krajiny prekročil 2 mil. barelov denne.

Irán zvýšil svoju ťažbu ropy po tom, čo sa v januári voči nemu zrušili medzinárodné sankcie, keďže sa Teherán dohodol so svetovými mocnosťami, že obmedzí svoj jadrový program. Sankcie zredukovali iránsky export ropy z 2,5 mil. barelov denne, na ktorých kulminoval pred rokom 2011, na úroveň tesne nad 1 mil. barelov denne v posledných rokoch.

Členské štáty Organizácie krajín exportujúcich ropu (OPEC) a ďalší poprední producenti majú tento mesiac v katarskej Dauhe rokovať o zmrazení ťažby s cieľom podporiť ceny ropy. Irán sa však zatiaľ odmieta pripojiť k dohode, keďže plánuje pokračovať v zvyšovaní ťažby a exportu ropy, kým nedosiahne takú pozíciu na trhu, akú mal pred uvalením sankcií. Iránsky minister ropného priemyslu Bijan Zanganeh začiatkom marca uviedol, že Irán sa pridá k diskusii o možnom zmrazení ťažby ropy vtedy, keď jej produkcia v krajine dosiahne úroveň 4 mil. barelov denne. Podľa zdrojov z OPEC-u, Irán v januári produkoval 2,93 mil. barelov ropy denne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame