Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
17. februára 2016 13:32 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Irán zrejme neobmedzí ťažbu ropy

Pripojiť sa k dohode o zmrazení produkcie by bolo po rokoch sankcií z pohľadu Iránu nelogické, uviedol zástupca Teheránu pri Organizácii krajín vyvážajúcich ropu Mehdi Asali.

Irán v stredu naznačil, že sa nepripojí k medzinárodnému úsiliu o stabilizáciu cien ropy obmedzením ťažby. Rusko, Saudská Arábia, Katar a Venezuela deň predtým oznámili, že sú pripravení zmraziť ťažbu ropy na januárových úrovniach. Podmienkou však je, že sa k tomuto kroku pripoja aj ostatné producentské krajiny.

„Žiadať od Iránu, aby zmrazil produkciu je nelogické…. keď Irán podliehal sankciám, niektoré krajiny zvyšovali ťažbu a tým spôsobili pokles cien ropy,“ uviedol Mehdi Asali, zástupca Teheránu pri Organizácii krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). „Ako môžu očakávať, že Irán bude teraz spolupracovať a platiť za to cenu?“ dodal Asali podľa denníka Shargh.

O možnej účasti Iránu na dohode o zmrazení ťažby rokujú v stredu v Teheráne s iránskymi predstaviteľmi ministri ropného priemyslu Venezuely, Iraku a Kataru. Irán, ktorý je členom OPEC-u, však už skôr naznačoval, že ťažbu v najbližších mesiacoch zvýši, keďže chce opätovne získať trhový podiel, ktorý stratil po rokoch zahraničných sankcií. Pred rokom 2012 Irán exportoval zhruba 2,5 mil. barelov ropy denne (bpd). Sankcie uvalené na krajinu pre jej sporný nukleárny program stlačili vývozy na približne 1,1 mil. bpd. Podľa údajov agentúry Reuters Irán v decembri ťažil zhruba 2,9 mil. bpd.

Severomorská ropa Brent, ktorej cena sa považuje za referenčnú pre svetové trhy, sa v stredu o 9:04 GMT obchodovala na úrovni 32,46 USD za barel. Po správe o rokovaní producentských krajín sa cena v utorok prechodne ocitla na úrovni 35,55 USD za barel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame