Irán zatiaľ nepočíta s dohodou o obmedzení ťažby ropy

27. septembra 2016 15:21
SITA

Iránsky minister ropného priemyslu pred stredajšou schôdzkou Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v Alžírsku uviedol, že ide iba konzultačné stretnutie a k dohode môže prísť až v novembri na zasadaní kartelu vo Viedni.

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Irán utlmil nádeje, že na tohtotýždňovom stretnutí členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v Alžírsku sa dosiahne dohoda o obmedzení ťažby ropy, ktorá by podporila jej cenu. Iránsky minister ropného priemyslu Bidžan Zanganeh v Alžíri v utorok povedal, že schôdzka OPEC, ktorá sa má uskutočniť v stredu, „je iba konzultačným stretnutím.“ Dodal, že, „ak príde k nejakému rozhodnutiu, malo by sa prijať v novembri na nasledujúcom zasadaní OPEC vo Viedni.“

Napriek klesajúcim nádejam na dosiahnutie dohody o zmrazení ťažby alžírsky premiér Abdelmalek Sellal vyzval účastníkov stredajšej schôdzky, aby prekonali rozdiely v záujme dosiahnutia „vyváženej ceny“. Vyjadrenia iránskeho ministra ropného priemyslu však viedli k ďalšiemu zlacneniu ropy. Cena ľahkej americkej ropy sa znížila o 95 centov na úroveň 44,98 USD za barel.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?