Irán zatiaľ nechce hovoriť o zmrazení produkcie

13. marca 2016 16:43

Irán sa pridá k diskusii o možnom zmrazení produkcie ropy vtedy, keď produkcia ropy v krajine dosiahne úroveň 4 mil. barelov denne. Uviedol to iránsky minister ropného priemyslu Bijan Zanganeh.

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Irán sa pridá k diskusii o možnom zmrazení produkcie ropy vtedy, keď produkcia ropy v krajine dosiahne úroveň 4 mil. barelov denne. Uviedol to iránsky minister ropného priemyslu Bijan Zanganeh. V nedeľu o tom informovala agentúra ISNA. Podľa ministra by bolo primerané, ak by bola cena ropy na úrovni 70 USD za barel, Irán sa však uspokojí aj s menšou sumou.

„Mali by nás nechať tak, kým iránska produkcia nedosiahne hodnotu 4 milióny. Pridáme sa potom,“ povedal Zanganeh. Reagoval tak na otázku o tom, či sa ruský minister pre energetiku Alexander Novak bude pokúšať presvedčiť Irán, aby produkciu zmrazil. Irán v januári zmrazenie produkcie odmietol.

V mesiaci, ktorý sa podľa iránskeho kalendára skončí 19. marca, by mala produkcia ropy v krajine podľa ministra stúpnuť na 2 mil. barelov denne z hodnoty 1,75 mil. barelov denne v predchádzajúcom mesiaci.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?