Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba Rusko
Ilustračné foto SITA/AP
7. decembra 2015 11:17 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

IRÁN: Za nízke ceny ropy môže OPEC

Pred rokom Saudská Arábia presadila, že OPEC sa rozhodol brániť svoj trhový podiel a neznížiť produkciu.

Členské krajiny Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) dodávajú na trh priveľa ropy a sú zodpovedné za nízke ceny. V nedeľu to podľa iránskej tlačovej agentúry Shana vyhlásil iránsky minister ropného priemyslu Bijan Zanganeh.

OPEC v piatok rozhodol o zvýšení svojej ťažobnej kvóty na 31,5 mil. barelov denne z doterajších 30 mil. barelov denne. O tomto výsledku zasadania kartelu informovali dva zdroje z prostredia OPEC-u. Rozhodnutie organizácie znamená, že kartel nerieši problém rastúcej globálnej ponuky ropy.

„Trh s ropou očakával rozhodnutie OPEC-u a krajiny s nadmernou ponukou sú zodpovedné za dôsledky,“ povedal Bijan Zanganeh. „Je známe, ktoré krajiny momentálne ponúkajú nadbytok, nie sú pochybnosti o tom, kto to je,“ doplnil. Pred rokom Saudská Arábia presadila, že OPEC sa rozhodol brániť svoj trhový podiel a neznížiť produkciu.

Zanganeh pred piatkovým zasadnutím predstaviteľov OPEC-u vyzýval, aby platili stropy na produkciu, ktoré si OPEC stanovil na úrovni 30 mil. barelov ropy denne. Neočakával však dohodu. Minister zároveň upozornil, že Irán bude mať po zrušení sankcií západných krajín právo žiadať späť trhový podiel, ktorý krajina stratila v roku 2011. Irán plánuje zvýšiť produkciu o jeden milión barelov ropy denne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame