Irán súhlasí s predbežnou dohodou OPEC-u o redukcii ťažby ropy

17. októbra 2016 14:34
SITA

Irán, ktorý v súčasnosti ťaží 3,85 mil. barelov ropy denne, doteraz hovoril, že o prípadnom strope bude uvažovať až po tom, keď jeho produkcia dosiahne úroveň 4 mil. barelov denne.

Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP

Predbežná dohoda v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) o obmedzení ťažby na úrovni 32,5 mil. až 33 mil. barelov denne je podľa námestníka iránskeho ministra ropného priemyslu „malým krokom, ale krokom správnym smerom“. Námestník ministra Amir Hossein Zamaninia to uviedol v pondelok, pričom povedal, že Irán v súčasnosti ťaží 3,85 mil. barelov denne. Doteraz Teherán hovoril, že o prípadnom strope pre ťažbu bude uvažovať až po tom, keď jeho produkcia dosiahne úroveň z obdobia pred sankciami, čiže 4 mil. barelov denne.

Irán redukciu ťažby odmietal, keďže sa snaží obnoviť svoj ropný priemysel po tom, ako sa začiatkom tohto roka zrušili zahraničné sankcie voči Teheránu pre jeho jadrový program. Na obmedzení ťažby sa členovia OPEC-u dohodli v závere septembra. Cieľom obmedzenia je zmenšiť globálny prebytok ropy, ktorý smerom nadol tlačí ceny už viac ako dva roky.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?