Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Irak s rekordným exportom ropy

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Bagdad z prístavov na juhu krajiny minulý mesiac vyvážal rekordných 3,510 mil. barelov ropy denne, ale plánuje dodržať dohodu v rámci OPEC-u o redukcii ťažby.

Export irackej ropy z prístavov na juhu krajiny v decembri stúpol na 3,51 mil. barelov denne. Informoval o tom v pondelok iracký minister ropného priemyslu Džabár Alí Luajbí, ktorý uviedol, že ide o doteraz najvyššiu úroveň vývozu. V novembri Irak z ropných polí v strednej a južnej časti krajiny, ktorá je pod kontrolou vlády, exportoval 3,407 mil. barelov ropy denne. Ministerstvo nezverejnilo údaje o exporte prostredníctvom siete ropovodov na severe Iraku, ktorú riadi poloautonómny kurdský región a ktorou sa zvyčajne vyváža zhruba 600 tis. barelov denne.

Hlavná časť irackého ropného priemyslu sa nachádza v strednej a južnej časti krajiny, ktorej sa nedotkol náhly útok Islamského štátu v roku 2014. Džabár Alí Luajbí zdôraznil, že decembrová úroveň exportu neovplyvní záväzok Iraku zredukovať dennú ťažbu v súlade s dohodou Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) o tom, že kartel od začiatku januára zníži produkciu o 1,2 mil. barelov denne.

Minister ropného priemyslu dodal, že Irak, ktorý je druhým najväčším producentom ropy v rámci OPEC-u, už začal s opatreniami na redukciu ťažby o 200 tis. barelov na 4,351 mil. barelov denne. Luajbí zároveň vyjadril spokojnosť s tým, že terajšia cena ropy sa nachádza na úrovni zhruba 53 USD za barel.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 9. januára 2017 15:22Zdroj SITA

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...