Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
31. augusta 2015 11:12 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Irán pripravuje nové kontrakty na export ropy

Návrhy chce Teherán predložiť investorom na decembrovej konferencii v Londýne.

Iránska vláda do troch týždňov predloží investorom návrhy nových kontraktov na export ropy. Vyhlásil to v pondelok iránsky minister ropného priemyslu Bidžán Zangání. S návrhmi chce Teherán oboznámiť investorov v decembri na konferencii v Londýne, dodal Zangání. „Irán vypracoval nový model ropných kontraktov, ktoré umožňujú prístup k regionálnym a medzinárodným trhom a otvárajú cestu dlhodobej spolupráci s poprednými spoločnosťami,“ povedal minister, ktorého citovala iránska agentúra Shana.

Irán sa v júli dohodol so svetovými mocnosťami na vyriešení sporu o svoj jadrový program. Výmenou za ukončenie sankcií sa Teherán zaviazal obmedziť nukleárny program a umožniť jeho kontrolu. Zrušenie sankcií sa očakáva v roku 2016. Dohoda otvára cestu k posilneniu exportu a vstupu zahraničných investícií do ťažby ropy a plynu.

Irán je štvrtým najväčším exportér ropy na svete. V dôsledku sankcií jeho ropný export klesol z úrovne 2,5 mil. barelov denne v roku 2011 na zhruba 1 mil. barelov denne v roku 2014.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies