Irán plánuje zvýšiť ťažbu ropy o milión barelov denne

2. augusta 2015 15:45

Hneď po zrušení sankcií krajina podľa jej ministra ropného priemyslu zväčší produkciu ropy o 500 tis. barelov denne a o niekoľko mesiacov o 1 milión barelov denne.

Ilustračné foto
Ilustračné foto SITA/AP

Irán predpokladá, že zvýši ťažbu ropy o 500 tis. barelov denne hneď po zrušení sankcií a v priebehu niekoľkých mesiacov svoju produkciu zväčší o 1 mil. barelov denne. Povedal to iránsky minister ropného priemyslu Bijan Zanganeh. „Už realizujeme marketing a v priebehu dňa po zrušení sankcií zvýšime produkciu o 500 tis. barelov denne,“ konštatoval Zanganeh v rámci vyjadrení, ktoré odvysielali v štátnej televízii v nedeľu.

Úroveň spred sankcií

Minister uviedol, že iránska ťažba ropy počas sankcií klesla o približne milión barelov denne z úrovne zhruba 4 mil. barelov denne. „V najbližších mesiacoch sa vrátime na úroveň 3,8 až 3,9 mil. barelov,“ dodal. Z prieskumu agentúry Reuters o ťažbe Organizácie krajín vyvážajúcich ropu vyplýva, že Irán v júli vyprodukoval 2,85 mil. barelov denne. Irán a šesť svetových mocností v júli dosiahli dohodu o jadrovom programe Teheránu po viac ako desaťročí vyjednávania. Na základe tejto dohody sa sankcie zo strany USA, Európskej únie a OSN zrušia výmenou za to, že Irán bude súhlasiť s dlhodobými obmedzeniami svojho jadrového programu, o ktorom sa Západ domnieval, že jeho cieľom je výroba jadrovej zbrane.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?