Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Irán plánuje zvýšiť ťažbu ropy o milión barelov denne

Ilustračné foto
Ilustračné foto SITA/AP

Hneď po zrušení sankcií krajina podľa jej ministra ropného priemyslu zväčší produkciu ropy o 500 tis. barelov denne a o niekoľko mesiacov o 1 milión barelov denne.

Irán predpokladá, že zvýši ťažbu ropy o 500 tis. barelov denne hneď po zrušení sankcií a v priebehu niekoľkých mesiacov svoju produkciu zväčší o 1 mil. barelov denne. Povedal to iránsky minister ropného priemyslu Bijan Zanganeh. „Už realizujeme marketing a v priebehu dňa po zrušení sankcií zvýšime produkciu o 500 tis. barelov denne,“ konštatoval Zanganeh v rámci vyjadrení, ktoré odvysielali v štátnej televízii v nedeľu.

Úroveň spred sankcií

Minister uviedol, že iránska ťažba ropy počas sankcií klesla o približne milión barelov denne z úrovne zhruba 4 mil. barelov denne. „V najbližších mesiacoch sa vrátime na úroveň 3,8 až 3,9 mil. barelov,“ dodal. Z prieskumu agentúry Reuters o ťažbe Organizácie krajín vyvážajúcich ropu vyplýva, že Irán v júli vyprodukoval 2,85 mil. barelov denne. Irán a šesť svetových mocností v júli dosiahli dohodu o jadrovom programe Teheránu po viac ako desaťročí vyjednávania. Na základe tejto dohody sa sankcie zo strany USA, Európskej únie a OSN zrušia výmenou za to, že Irán bude súhlasiť s dlhodobými obmedzeniami svojho jadrového programu, o ktorom sa Západ domnieval, že jeho cieľom je výroba jadrovej zbrane.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 2. augusta 2015 15:45

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...