Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ropa ťažba
Ilustračné foto pixaby.com
24. septembra 2018 14:55 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Irán odkazuje Američanom, že nezastaví export ropy

Sen USA o znížení iránskeho vývozu ropy fakticky na nulu sa nestane realitou, vyhlásil iránsky minister ropného priemyslu. Priznal však, že Južná Kórea iránsku ropu už nenakupuje.

Iránsky minister ropného priemyslu vyhlásil, že Spojeným štátom americkým sa nepodarí zrealizovať ich plány na zastavenie iránskeho exportu ropy. Minister Bidžan Zanganeh však priznal, že Južná Kórea prestala od jeho krajiny ropu nakupovať. Informovali o tom v pondelok iránske médiá. „Sen USA o znížení iránskeho vývozu ropy fakticky na nulu sa nestane realitou,“ citovala ministra internetová stránka iránskeho rezortu ropného priemyslu Shana.ir. Zanganeh však povedal, že Južná Kórea nenakupuje iránsku ropu „tri mesiace za sebou“.

Americký prezident Donald Trump v máji rozhodol o odstúpení USA od jadrovej dohody medzi Iránom a svetovými mocnosťami. Washington chce zredukovať iránsky export ropy fakticky na nulu tým, že s účinnosťou od novembra voči krajine obnovuje sankcie. Nie je však jasné, ako výrazne iné krajiny dovoz ropy z Iránu obmedzia. Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko, Rusko a Čína, čiže krajiny, ktoré sú tiež signatármi jadrovej dohody, odmietajú rozhodnutie Trumpovej administratívy o odstúpení od zmluvy a európske štáty sa snažia dohodu zachrániť.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame