Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
4. apríla 2016 11:29 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Irán chce zvyšovať ťažbu ropy

Podľa iránskeho ministra ropného priemyslu Bijana Zanganeha sa chce krajina v oblasti produkcie a vývozu ropy vrátiť na úroveň pred zavedením medzinárodných sankcií.

Irán bude pokračovať v zvyšovaní ťažby a exportu ropy, kým nedosiahne takú pozíciu na trhu, akú mal pred uvalením sankcií. Povedal to pre iránsku tlačovú agentúru Mehr iránsky minister ropného priemyslu Bijan Zanganeh. Minister sa takto vyjadril cez víkend pred stretnutím členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a producentov ropy, ktorí nie sú členmi tohto kartelu. Stretnutie je naplánované na 17. apríl v katarskej Dauhe, pričom sa na ňom má diskutovať o možnom zmrazení ťažby s cieľom podporiť ceny.

Vyjadrenie iránskeho ministra ropného priemyslu sa považuje za ďalšie ohrozenie perspektívy účinnej dohody na chystanom stretnutí. Zanganeh však pre agentúru Mehr zároveň povedal, že „dohoda medzi najväčšími svetovými exportérmi z OPEC-u aj mimo kartelu, ako sú Saudská Arábia a Rusko, o zmrazení ťažby na januárovej úrovni je pozitívnym krokom“.

Podľa zdrojov z OPEC-u Irán v súčasnosti produkuje 2,93 mil. barelov ropy denne. Po januárovom zrušení medzinárodných sankcií sa Teherán opätovne snaží získať podiel na trhu, hlavne v Európe. Sankcie zredukovali iránsky export ropy z 2,5 mil. barelov denne, na ktorej kulminoval pred rokom 2011, na úroveň tesne nad 1 mil. barelov denne v posledných rokoch.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies