Irán chce získať späť postavenie na ropnom trhu

4. januára 2016 9:06

Iránsky minister energetického priemyslu Bijan Zanganeh vyhlásil, že Irán neplánuje zhoršiť situáciu na trhu s ropou. Krajina však chce po ukončení režimu sankcií získať späť svoj trhový podiel.

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Nárast v objeme exportu iránskej ropy po ukončení sankčného režimu bude závisieť od dopytu po rope a nemal by ešte viac oslabiť ceny ropy. Iránsky minister energetického priemyslu Bijan Zanganeh vyhlásil, že Irán neplánuje zhoršiť situáciu na trhu s ropou. „Nechceme zhoršovať situáciu na trhu, chceme však získať späť svoj trhový podiel,“ povedal Zanganeh. Informovala o tom agentúra Shana.

Ceny ropy pravdepodobne budú aj tento rok pod tlakom. V júli Irán uzavrel s mocnosťami dohodu týkajúcu sa jadrového programu krajiny. To znamená, že by sa mali skončiť sankcie uvalené na Irán. Krajina opakovane hovorí, že po ukončení režimu sankcií mieni zvýšiť produkciu ropy o 500 tis. barelov ropy denne. Krátko na to zvýši produkciu o ďalších 500 tis. barelov ropy denne.

Irán chce znovu získať pozíciu druhého najväčšieho producenta v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu. „Rozhodnutie o objeme exportu bude značne závisieť od budúcich podmienok na trhu. Budeme stabilne zvyšovať naše trhové kvóty,“ povedal Mohsen Qamsari, predstaviteľ National Iranian Oil Company.

Sankcie znížili export iránskej ropy na polovicu na približne 1,1 mil. barelov ropy denne. Pred rokom 2012 bol export vo výške 2,5 mil. barelov denne.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?