Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
18. apríla 2016 15:00 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Irán chce svoj trhový podiel s ropou naspäť

Irán vyzval ostatných producentov ropy, aby pokračovali v rokovaniach o zmrazení ťažby s cieľom podporiť ceny, ale trvá na tom, že má právo svoju ťažbu nebrzdiť.

Irán vyzval ostatných producentov ropy, aby pokračovali v rokovaniach o zmrazení ťažby s cieľom podporiť ceny, ale trvá na tom, že má právo svoju ťažbu nebrzdiť. „Podporujeme spoluprácu medzi členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a krajinami, ktoré nie sú členmi OPEC-u, a snahu stabilizovať trh s ropou. Vyzývame všetkých producentov, aby pokračovali v rokovaniach,“ povedal v pondelok iránsky guvernér OPEC-u Hossein Kazempour Ardebilli po tom, ako nedeľňajšie rokovania v Dauhe stroskotali.

Predstavitelia Iránu sa na rokovaniach nezúčastnili. Ardebilli ďalej povedal, že Irán dal jasne najavo, že chce opätovne získať svoj podiel na trhu s ropou, ktorý stratil, keď na krajinu boli uvalené sankcie. Podľa jeho vyjadrenia pozíciu Teheránu podporuje väčšina členov OPEC-u aj krajín, ktoré nie sú členmi kartelu.

Ak by sa Irán podieľal na navrhovanom zmrazení ťažby, podľa Ardebilliho by to fakticky znamenalo, že by voči sebe sám naďalej uplatňoval sankcie. V zrejmej narážke na Saudskú Arábiu dodal, že tí, ktorí odmietajú zrušenie sankcií voči Iránu, navrhli zmrazenie ťažby na úrovni januára 2016 s iluzórnou predstavou, že Irán nemá inú možnosť ako tento návrh akceptovať.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies