Irak nemá výhrady proti zníženiu ťažby ropy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ropa.jpg
Ilustračné foto pixaby.com

Iracký premiér Hajdar Abádí očakáva, že Organizácia krajín vyvážajúcich ropu sa dohodne na znížení produkcie o 900 tis. až 1,2 mil. barelov denne.

Irak bude súhlasiť s redukciou svojej ťažby ropy v rámci plánu Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) dostať ceny vyššie. Povedal to premiér krajiny Hajdar Abádí. Premiér pre AP uviedol, že terajšie ceny nie sú pre ropné krajiny únosné. Konštatoval pritom, že pokiaľ vie, tak členovia OPEC-u odsúhlasia zníženie ťažby o 900 tis. až 1,2 mil. barelov denne. Išlo by o redukciu o 2,7 až 3,6 percenta z októbrovej úrovne. Podľa irackého premiéra to bude stačiť na zvýšenie cien.

„Áno, prevezmeme svoj podiel a súhlasíme s tým,“ povedal Abádí pre AP. Vyjadrenia irackého premiéra by mohli byť rozhodujúce, pretože Irak spolu s Iránom sa zdráhali redukovať ťažbu, čím vytvárali prekážku pre dohodu v rámci OPEC-u. Koncom roka 2014, kedy cena ropy klesla z úrovne nad hranicou 100 USD za barel, sa OPEC rozhodol neintervenovať. Členovia kartelu očakávali, že pre pokles cien ukončia produkciu firmy, ktoré s vysokými nákladmi ťažia ropu v USA. Globálny prebytok ropy však pretrváva. Teraz kartel chce opätovne získať časť svojej schopnosti ovplyvňovať ceny.

Saudská Arábia spochybnila neformálnu dohodu, ktorá by mala viesť k zníženiu terajšej úrovne ťažby až o milión barelov denne. Saudskoarabský minister ropného priemyslu Khalid al-Falih totiž uviedol, že namiesto redukcie ťažby by kartel mal počkať a nechať dopyt, aby zdvihol ceny nahor „bez intervencie zo strany OPEC-u.“

Postoj Saudskej Arábie zvyšuje pravdepodobnosť, že ropní ministri štrnástich členských krajín OPEC-u, ktorí budú rokovať v stredu, sa opäť nedohodnú na spoločných krokoch. Postoj Rijádu zároveň znova poukazuje na boj medzi Saudskou Arábiou a Iránom o vplyv. Rijád a Teherán sa sporia v otázke, kto by mal ťažbu obmedziť a v akom rozsahu. Irán totiž chce, aby produkciu OPEC-u znížilo obmedzenie ťažby v Saudskej Arábii.

Koncom roka 2014, kedy cena ropy klesla z úrovne nad hranicou 100 USD za barel, sa OPEC rozhodol neintervenovať. Členovia kartelu očakávali, že pre pokles cien ukončia produkciu firmy, ktoré s vysokými nákladmi ťažia ropu v USA. Globálny prebytok ropy však pretrváva. Teraz kartel chce opätovne získať časť svojej schopnosti ovplyvňovať ceny.

Severomorská ropa Brent, ktorej cena sa považuje za medzinárodnú referenčnú cenu, v reakcii na blížiace sa stredajšie zasadanie OPEC-u v pondelok zdražela o 1 USD, čiže o 2 percentá a uzavrela na úrovni 48,24 USD za barel.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať