Investície v ropnom priemysle sa prepadli takmer o polovicu

7. júla 2016 13:20
SITA

Medzinárodná agentúra pre energetiku uviedla, že v minulom a tomto roku sa investície zmenšili o 300 mld. USD.

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Investície v globálnom ropnom sektore sa vlani a v tomto roku znížili o 42 % čiže o vyše ako 300 mld. USD. Išlo o prvý dva roky trvajúci pokles investícií v ropnom priemysle za posledné tri desaťročia. Uviedla to Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) v aktualizovanej analýze, ktorú zverejnila vo štvrtok na svojej internetovej stránke. Pokles investícií je podľa agentúry bezprecedentný, hoci sa do úvahy vezme významné zníženie nákladov.

Pokles v USA

Zhruba polovicou sa na celkovej redukcii investícií do ropného odvetvia podľa údajov IEA podieľala severná Amerika. „Ak ceny zostanú na terajšej úrovni, zdá sa, že významné oživenie v roku 2017 je nepravdepodobné,“ povedala agentúra o investíciách v ropnom sektore. Z analýzy ďalej vyplýva, že terajšie cenové prostredie viedlo k zvýšeniu podielu Blízkeho východu na globálnej ťažbe ropy.

„Dodávky ropy z Blízkeho východu dosiahli historicky vysoké úrovne a prekročili objem 31 mil. barelov denne,“ konštatovala IEA. Región sa podľa jej údajov na globálnych dodávkach ropy podieľa 35 percentami, čo je najviac od roku 1975.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?