Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
7. júla 2016 13:20 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Investície v ropnom priemysle sa prepadli takmer o polovicu

Medzinárodná agentúra pre energetiku uviedla, že v minulom a tomto roku sa investície zmenšili o 300 mld. USD.

Investície v globálnom ropnom sektore sa vlani a v tomto roku znížili o 42 % čiže o vyše ako 300 mld. USD. Išlo o prvý dva roky trvajúci pokles investícií v ropnom priemysle za posledné tri desaťročia. Uviedla to Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) v aktualizovanej analýze, ktorú zverejnila vo štvrtok na svojej internetovej stránke. Pokles investícií je podľa agentúry bezprecedentný, hoci sa do úvahy vezme významné zníženie nákladov.

Pokles v USA

Zhruba polovicou sa na celkovej redukcii investícií do ropného odvetvia podľa údajov IEA podieľala severná Amerika. „Ak ceny zostanú na terajšej úrovni, zdá sa, že významné oživenie v roku 2017 je nepravdepodobné,“ povedala agentúra o investíciách v ropnom sektore. Z analýzy ďalej vyplýva, že terajšie cenové prostredie viedlo k zvýšeniu podielu Blízkeho východu na globálnej ťažbe ropy.

„Dodávky ropy z Blízkeho východu dosiahli historicky vysoké úrovne a prekročili objem 31 mil. barelov denne,“ konštatovala IEA. Región sa podľa jej údajov na globálnych dodávkach ropy podieľa 35 percentami, čo je najviac od roku 1975.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies