Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Inšpektori z NKÚ potrebujú na kontrolu Mochoviec ešte mesiac

Atómová elektráreň Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce Marcela Dargajová

S výsledkami kontroly, ktoré sa týkajú dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce, sa najprv oboznámia poslanci Národnej rady SR.

Kontrola Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) v Slovenských elektrárňach sa chýli ku koncu. Inšpektori z úradu prišli do elektrární koncom vlaňajška. Na základe parlamentnom schváleného uznesenia majú za úlohu skontrolovať hospodárenie s finančnými prostriedkami pri dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Už o mesiac by mala byť kontrola inšpektorov ukončená. „Predpokladaný termín ukončenia kontroly na kontrolovanom subjekte je do 17. apríla tohto roka,“ povedal pre portál vEnergetike.sk riaditeľ odboru komunikácie a styku s verejnosťou NKÚ Lukáš Jasenec.

Najprv parlament

Na podrobné informácie z kontroly je kontrolný úrad zatiaľ skúpy. Celá kontrola totiž podľa NKÚ prebieha v utajenom režime. „Predmetná kontrola sa vzhľadom na povahu predkladaných dokladov realizuje v utajenom režime so stupňom utajenia „vyhradené“ aj za účasti pribratých osôb z oblasti financovania, rozpočtovania a problematiky výstavby predmetných stavieb,“ dodal Jasenec. Kedy by mohli byť výsledky kontroly známe aj verejnosti nie je jasné. Isté je len to, že s výsledkami sa najskôr oboznámia poslanci Národnej rady SR. „Výsledky kontroly predložíme do Národnej rady SR. Z uvádzaných dôvodov predbežné vyjadrenia o efektívnosti dostavby Mochoviec alebo o čiastkových výsledkoch kontroly zatiaľ neposkytujeme,“ konštatoval Jasenec.

Na žiadosť ministra

Kontrolu NKÚ inicioval súčasný minister hospodárstva Pavol Pavlis. Tomu sa nepozdávalo neustále navyšovanie prostriedkov na dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Požiadal preto predsedu parlamentu, aby poslancom predložil uznesenie, v ktorom by požiadali NKÚ o vykonanie kontroly v Slovenských elektrárňach. Poslanci koncom septembra uznesenie schválili.

Drahšie o dve miliardy

Oproti pôvodným plánom sa dostavba mochoveckých blokov predražila o necelé dve miliardy eur. Dostavba si tak podľa ostatného schváleného rozpočtu vyžiada 4,6 mld. eur. Začínalo sa však na sume 2,8 mld. eur, neskôr sa hovorilo o sume 3,8 mld. eur. Tretí mochovecký blok by mal byť aj vďaka prijatým opatreniam definitívne dostavaný v novembri roku 2016 a štvrtý následne v roku 2017. Všetci kompetentní, počnúc ministerstvom až po najvyšších manažérov Slovenských elektrární, sú už presvedčení, že k navyšovaniu prostriedkov na dostavbu Mochoviec, ako aj k ďalšiemu posunu termínov, už nedôjde.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor vEnergetikeDátum 17. marca 2015 15:54

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...