Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce Marcela Dargajová
17. marca 2015 15:54 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Inšpektori z NKÚ potrebujú na kontrolu Mochoviec ešte mesiac

S výsledkami kontroly, ktoré sa týkajú dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce, sa najprv oboznámia poslanci Národnej rady SR.

Kontrola Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) v Slovenských elektrárňach sa chýli ku koncu. Inšpektori z úradu prišli do elektrární koncom vlaňajška. Na základe parlamentnom schváleného uznesenia majú za úlohu skontrolovať hospodárenie s finančnými prostriedkami pri dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Už o mesiac by mala byť kontrola inšpektorov ukončená. „Predpokladaný termín ukončenia kontroly na kontrolovanom subjekte je do 17. apríla tohto roka,“ povedal pre portál vEnergetike.sk riaditeľ odboru komunikácie a styku s verejnosťou NKÚ Lukáš Jasenec.

Najprv parlament

Na podrobné informácie z kontroly je kontrolný úrad zatiaľ skúpy. Celá kontrola totiž podľa NKÚ prebieha v utajenom režime. „Predmetná kontrola sa vzhľadom na povahu predkladaných dokladov realizuje v utajenom režime so stupňom utajenia „vyhradené“ aj za účasti pribratých osôb z oblasti financovania, rozpočtovania a problematiky výstavby predmetných stavieb,“ dodal Jasenec. Kedy by mohli byť výsledky kontroly známe aj verejnosti nie je jasné. Isté je len to, že s výsledkami sa najskôr oboznámia poslanci Národnej rady SR. „Výsledky kontroly predložíme do Národnej rady SR. Z uvádzaných dôvodov predbežné vyjadrenia o efektívnosti dostavby Mochoviec alebo o čiastkových výsledkoch kontroly zatiaľ neposkytujeme,“ konštatoval Jasenec.

Na žiadosť ministra

Kontrolu NKÚ inicioval súčasný minister hospodárstva Pavol Pavlis. Tomu sa nepozdávalo neustále navyšovanie prostriedkov na dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Požiadal preto predsedu parlamentu, aby poslancom predložil uznesenie, v ktorom by požiadali NKÚ o vykonanie kontroly v Slovenských elektrárňach. Poslanci koncom septembra uznesenie schválili.

Drahšie o dve miliardy

Oproti pôvodným plánom sa dostavba mochoveckých blokov predražila o necelé dve miliardy eur. Dostavba si tak podľa ostatného schváleného rozpočtu vyžiada 4,6 mld. eur. Začínalo sa však na sume 2,8 mld. eur, neskôr sa hovorilo o sume 3,8 mld. eur. Tretí mochovecký blok by mal byť aj vďaka prijatým opatreniam definitívne dostavaný v novembri roku 2016 a štvrtý následne v roku 2017. Všetci kompetentní, počnúc ministerstvom až po najvyšších manažérov Slovenských elektrární, sú už presvedčení, že k navyšovaniu prostriedkov na dostavbu Mochoviec, ako aj k ďalšiemu posunu termínov, už nedôjde.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies