Indické spoločnosti zvažujú kúpu podielu vo firme Rosnefť

23. júna 2016 17:28
SITA

Podľa indického ministra energetiky jeho krajina rokuje s Ruskom aj o vybudovaní plynovodu cez strednú Áziu.

Rosneft
Ilustračné foto SITA/AP

Indické firmy zvažujú nákup podielov v ruskej štátnej ropnej firme Rosnefť. Povedal to vo štvrtok indický minister energetiky Dharmendra Pradhan. „Indické spoločnosti skúmajú ponuku,“ povedal minister, ktorý sa minulý týždeň stretol s ruskými lídrami na konferencii v Petrohrade. Moskva plánuje predať celkovo 19,5 percenta firmy Rosnefť v rámci širšieho plánu privatizácie pre rok 2016, ktorým chce získať zhruba 650 mld. rubľov (RUB).

India s Ruskom podpísala dohody v hodnote miliárd dolárov o nákupoch podielov v ropných poliach na Sibíri. Pradhan uviedol, že kúpa 50-percentného podielu v ropnom poli Vankor a 30-percentného podielu v ropnom poli Taas-Juriach bude stáť približne 5 až 6 mld. USD.

India chce zvýšiť spotrebu plynu

Pradhan uviedol, že India s Ruskom rokuje aj o vybudovaní plynovodu cez strednú Áziu. Naí Dillí totiž chce zvýšiť podiel plynu vo svojej spotrebe energií. Plyn pokrýva približne 7 % celkových energetických potrieb Indie, pričom celosvetový priemer je zhruba 24 %, uviedol indický minister. „Deň, kedy plynovod z Ruska bude siahať do Indie, nie je vzdialený,“ vyhlásil Pradhan. „Bude to veľmi významný krok pre našu energetickú bezpečnosť,“ dodal.

Odporúčané články



Čo si o tom myslíte?