Import ropy do USA sa zvýšil

9. februára 2017 11:45
SITA

Do krajiny sa minulý týždeň v priemere dovážalo zhruba 9,4 mil. barelov denne, čo bol v porovnaní s predchádzajúcim týždňom rast o 1,1 mil. barelov denne.

Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net

Dovoz ropy na americký trh minulý týždeň stúpol. Do krajiny sa v priemere dovážalo približne 9,4 mil. barelov denne, čo bol v porovnaní s predchádzajúcim týždňom rast o 1,1 mil. barelov denne. Počas uplynulých štyroch týždňov sa import ropy do USA oproti rovnakému obdobiu vlaňajška zväčšil o 10 percent a krajina v priemere dovážala 8,5 mil. barelov ropy denne. Informoval o tom americký Federálny úrad pre energetiku (EIA) v pravidelnej týždňovej správe, ktorú zverejnil na svojej internetovej stránke.

Komerčné zásoby ropy v USA v týždni končiacom sa 3. februára vzrástli o 13,8 mil. barelov a dosiahli úroveň 508,6 mil. barelov. Zásoby benzínu v krajine však minulý týždeň klesli, a to o 0,9 mil. barelov. Cena ľahkej americkej ropy bola 3. februára 53,81 USD za barel, čiže oproti predošlému týždňu stúpla o 0,63 USD a medziročne bola vyššia o 22,95 USD.

Rafinérie v USA podľa údajov EIA minulý týždeň svoju prevádzkovú kapacitu využívali na 87,7 percenta. Denne rafinérie spracovali v priemere 15,9 mil. barelov ropy. Oproti predchádzajúcemu týždňu to bol pokles o 54 tis. barelov denne. Produkcia benzínu sa však minulý týždeň zvýšila a bola v priemere na úrovni 9,8 mil. barelov denne.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?