Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP
11. augusta 2016 13:44 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

IEA očakáva pomalší rast dopytu po rope

Medzinárodná agentúra pre energetiku predpokladá, že dopyt po rope v budúcom roku stúpne o 1,2 mil. barelov denne.

Globálny dopyt po rope v dôsledku slabšej ekonomiky v budúcom roku podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) posilní menej výrazne, ako sa očakávalo. Agentúra zredukovala svoju prognózu a predpokladá, že dopyt po rope v budúcom roku stúpne o 1,2 mil. barelov denne. Jej predchádzajúca predikcia rátala s rastom dopytu po rope v budúcom roku o 1,3 mil. barelov denne. V tomto roku podľa IEA dopyt po rope posilní o 1,4 mil. barelov denne.

Produkcia OPEC-u rastie

Ceny ropy v uplynulých týždňoch klesali, pričom londýnska ropa Brent, ktorej cena je medzinárodnou referenčnou cenou, vo štvrtok po zverejnení správy IEA zlacnela o ďalších 54 centov na 43,51 USD za barel. Medzinárodná agentúra pre energetiku vo svojej správe ďalej uviedla, že produkcia ropy zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v júli stúpla o 150 tis. barelov denne na 33,39 mil. barelov denne, keďže Saudská Arábia ťažila na rekordnej úrovni a produkciu zvýšil aj Irak. Júlové dodávky ropy zo strany OPEC-u v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka boli vyššie o 680 tis. barelov denne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies